Take a fresh look at your lifestyle.

ترشحات نوک سینه چه معنایی دارند؟

16

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علل ترشحات نوک سینه و اینکه آیا این ترشحات طبیعی یا غیر طبیعی هستند، آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله ترشحات نوک سینه چه معنایی دارند؟ همراه باشید.

برای زنانی که در دوران شیردهی نیستند، ترشح نوک سینه می تواند نگران کننده باشد. اما اگر متوجه ترشح نوک سینه خود شدید، دلیلی برای وحشت وجود ندارد. اگرچه ترشح نوک پستان می تواند جدی باشد، اما در بیشتر موارد ، یک امر طبیعی است یا به دلیل یک بیماری جزئی اتفاق می افتد.

با این حال، اگر در دوران شیردهی قرار ندارید، باید هر زمان که متوجه ترشح از سینه خود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. بر اساس علائم شما و نتایج آزمایشاتی که برای تشخیص انجام می شوند، پزشک شما بهترین روش درمانی را تعیین می کند.

 

ترشحات سینه چه زمانی طبیعی و چه زمانی غیر طبیعی هستند؟

ترشح خونین نوک سینه هرگز طبیعی نیست. علائم دیگر ناهنجاری عبارتند از ترشح نوک سینه فقط از یک سینه و ترشحاتی که خود به خود و بدون هیچ گونه لمس، تحریک یا تحریک سینه رخ می دهد.

رنگ معمولاً برای تصمیم گیری در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن ترشحات مفید نیست. در هر دو حالت ترشحات غیر طبیعی و طبیعی نوک سینه می توانند شفاف، زرد، سفید یا سبز رنگ باشند.

ترشحات معمولی نوک سینه بیشتر در هر دو نوک سینه رخ می دهد و اغلب هنگامی که نوک سینه ها فشرده می شوند ترشح اتفاق می افتد. برخی از زنانی که نگران ترشحات سینه هستند ممکن است در واقع باعث بدتر شدن آن شوند. این افراد با فشار دادن مکرر نوک سینه خود برای بررسی ترشح نوک سینه می توانند موجب بدتر شدن اوضاع شوند. در این موارد، گذاشتن نوک سینه ها به حال خود برای مدتی ممکن است به بهبود وضعیت کمک کند.

بر اساس ارزیابی پزشکی شما، پزشک تشخیص می دهد که ترشحات نوک سینه شما طبیعی (فیزیولوژیکی) یا غیر طبیعی (پاتولوژیک) است. حتی اگر پزشک تشخیص دهد که ترشحات سینه شما غیر طبیعی است، به خاطر داشته باشید که اکثر بیماری های پاتولوژیک که باعث ترشح نوک سینه می شوند جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

چه عواملی ممکن است باعث ترشح طبیعی نوک سینه شود؟

برخی از علل ترشح طبیعی نوک سینه عبارتند از:

 • بارداری. در مراحل اولیه بارداری ، برخی از خانم ها متوجه ترشحات واضح از نوک سینه خود می شوند. در مراحل بعدی بارداری، این ترشح ممکن است ظاهر آبکی و شیری به خود بگیرد.
 • قطع شیردهی. حتی پس از قطع شیردهی نوزاد، ممکن است متوجه شوید که ترشحات شیر مانند از سینه برای مدتی ادامه دارد.
 • تحریک. هنگامی که نوک سینه ها تحریک یا فشرده می شوند مایع ترشح می کنند. ترشح طبیعی نوک سینه نیز ممکن است زمانی رخ دهد که نوک سینه های شما به طور مکرر توسط سوتین شما ساییده می شوند. علاوه بر این در حین انجام تمرینات شدید بدنی مانند دویدن نیز این اتفاق ممکن است بیفتد.

 

چه چیزی باعث ترشح غیر طبیعی نوک سینه می شود و آیا می تواند غیر سرطانی باشد؟

تعدادی از مشکلات غیر سرطانی می تواند باعث ترشح نوک سینه شود.

اگر ارزیابی اولیه پزشکی شما نشان داد که ترشحات غیر طبیعی است، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری را درخواست کند. این آزمایشات به تعیین وضعیت زمینه ای که باعث ایجاد مشکل می شود کمک می کند و ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ترشحات
 • آزمایش خون
 • ماموگرافی و/یا سونوگرافی یک یا هر دو سینه
 • اسکن مغزی
 • برش جراحی و تجزیه و تحلیل یک یا چند مجرا در نوک سینه شما

ترشحات نوک سینه چه معنایی دارند؟

دلایل احتمالی ترشحات غیر طبیعی عبارتند از:

تغییرات فیبروکیستیک سینه. فیبروکیستیک به وجود یا توسعه بافت فیبری و کیست اشاره دارد. تغییرات فیبروکیستیک در سینه های شما ممکن است باعث ایجاد توده یا ضخیم شدن در بافت سینه شما شود. با این حال، این تغییرات وجود سرطان را نشان نمی دهند. تغییرات فیبروکیستیک سینه علاوه بر ایجاد درد و خارش، گاهی اوقات باعث ترشح شفاف، سفید، زرد یا سبز از نوک سینه می شود.

گالاکتوره. شاید ترسناک به نظر برسد اما گالاکتوره به سادگی وضعیتی را توصیف می کند که در آن سینه زن حتی در زمانی که در دوران شیردهی قرار ندارند، شیر ترشح می کند یا ترشحاتی شبیه شیر از نوک سینه خارج می شود. گالاکتوره یک بیماری نیست و دلایل احتمالی زیادی دارد. این دلایل می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تومورهای غده هیپوفیز
 • داروهای خاص، از جمله برخی هورمون ها و داروهای روانگردان
 • برخی گیاهان مانند رازیانه
 • کم کاری تیروئید
 • مواد مخدر غیرقانونی، از جمله ماری جوانا

عفونت. ترشح نوک سینه که حاوی چرک است ممکن است نشان دهنده عفونت در سینه شما باشد. این بیماری به عنوان ورم سینه (ماستیت) نیز شناخته می شود. ماستیت معمولاً در زنانی که در حال شیردهی هستند دیده می شود، اما می تواند در زنانی که شیر نمی دهند نیز ایجاد شود. اگر عفونت یا آبسه در سینه دارید، ممکن است متوجه شوید که سینه شما زخم، قرمز یا گرم است.

اتساع مجرای پستانی. این دومین علت شایع ترشح غیر طبیعی نوک سینه است و به طور معمول در زنانی که به سن یائسگی نزدیک می شوند، دیده می شود. این وضعیت منجر به التهاب و انسداد احتمالی مجاری واقع در زیر نوک سینه می شود. وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است عفونت ایجاد شود که منجر به ترشح غلیظ و سبز رنگ نوک سینه می شود.

پاپیلومای داخل مجرا. اینها رشد غیر سرطانی در مجاری سینه هستند و شایع ترین دلیل ترشح غیرطبیعی نوک سینه در زنان هستند. وقتی ملتهب می شوند، پاپیلوم های داخل مجرا ممکن است باعث ترشح نوک سینه شود که حاوی خون است یا بافتی چسبناک دارد.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

ارتباط بین ترشح نوک سینه و سرطان سینه چیست؟

بیشتر ترشحات نوک سینه طبیعی است یا ناشی از یک بیماری خوش خیم است. مواردی وجود دارد که ترشح از سینه ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان سینه باشد. اگر ترشح از نوک سینه با یک توده در داخل سینه همراه باشد یا ماموگرافی غیرطبیعی داشته باشید، این احتمال بیشتر است.

یکی از انواع سرطان سینه که ممکن است باعث ترشح سینه شود، سرطان داخل مجرا است. این سرطان در مجاری سینه واقع در زیر نوک سینه ایجاد می شود.

یکی دیگر از انواع نادر سرطان سینه که ممکن است منجر به ترشح نوک سینه شود، بیماری پاژه است. این بیماری در مجاری سینه ایجاد می شود و سپس به سمت نوک سینه حرکت می کند. ممکن است باعث خونریزی یا ترشح نوک سینه و آرئول اطراف آن شود. بیماری پاژه معمولاً همراه با نوع دیگری از سرطان سینه رخ می دهد.

منبع: www.webmd.com