Take a fresh look at your lifestyle.

عفونت گوش چیست و چگونه درمان می شود؟

39

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با عفونت گوش، راه های پیشگیری از عفونت گوش و راه هایی برای درمان آن آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله عفونت گوش چیست و چگونه درمان می شود؟ همراه باشید.

 

چه عواملی باعث عفونت گوش می شود؟

گوش میانی فضای کوچکی در پشت طبل گوش است که به وسیله هوایی که به طور معمول از پشت بینی، از طریق لوله استاش عبور می کند، به خوبی تهویه می شود و گوش میانی را تمیز و خشک نگه می دارد.

وقتی به دلایلی مانند رسوب گرفتن یا مسدود شدن لوله استاش هوای تازه به اندازه کافی برای تهویه گوش میانی وجود نداشته باشد، این منطقه مرطوب، راکد و گرم می شود و محل مناسبی برای تولید میکروب است.

در کودکان و نوزادان ، لوله استاش اغلب بیش از حد نرم یا نابالغ است و باز ماندن آن سخت تر است. آلرژی، عفونت های سینوسی، ویروس های معمول سرماخوردگی و مشکلات آدنوئید می تواند در توانایی لوله استاش برای عبور هوا به گوش میانی اختلال ایجاد کند.

وقتی پزشک به لاله گوش نگاه می کند، می بیند که قرمز و غالباً برآمده است و می تواند عفونت گوش را تشخیص دهد.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

برای کودکان، شایعترین عامل عفونت گوش، عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا است. این اختلالات می تواند لوله استاش را چنان متورم کند که هوا دیگر نمی تواند به گوش میانی برسد. آلرژی ( به گرده گل، گرد و غبار یا غذا ) و قرار گرفتن در معرض دود، گاز و سایر سموم محیطی می تواند همان اثر سرماخوردگی یا آنفولانزا را ایجاد کند. باکتری ها می توانند به طور مستقیم باعث عفونت گوش شوند، اما معمولاً این ارگانیسم ها در اثر عفونت ویروسی یا واکنش آلرژیک به سرعت به محیط گرم و مرطوب گوش میانی راه پیدا می کنند. باکتری های مهاجم می توانند ویرانگری های بزرگی ایجاد کنند، التهاب را به عفونت تبدیل کرده و موجب ایجاد تب شوند.

باکتری های ایجاد کننده عفونت گوش میانی اغلب همان انواع باکتری هستند که سینوزیت، ذات الریه و سایر عفونت های تنفسی را ایجاد می کنند. طبق آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکایی، واکسن پنوموکوک در برابر چندین سویه از رایج ترین باکتری ها که باعث عفونت گوش می شوند بسیار مؤثر است.

این واکسن به طور معمول به نوزادان و کودکان نوپا داده می شود تا از مننژیت ، ذات الریه و عفونت های خون جلوگیری کند. پزشک کودک شما باید در مورد استفاده از این واکسن که می تواند به جلوگیری از حداقل برخی از عفونت گوش کمک کند، به شما مشاوره دهد.

عفونت گوش در الگوهای مختلفی رخ می دهد. به نوعی از عفونت گوش که به تنهایی اتفاق می افتد، عفونت حاد گوش (اوتیت میانی حاد) گفته می شود. اگر این بیماری بهبود یابد اما در طی یک دوره 6 ماهه 3 بار (یا چهار بار در یک سال) برگردد، گفته می شود که فرد دچار عفونت های مکرر گوش (اوتیت میانی حاد مکرر) است. این معمولاً نشان می دهد که لوله استاش به خوبی کار نمی کند. تجمع مایعات در گوش میانی بدون عفونت، اوتیت میانی همراه با افیوژن نامیده می شود، وضعیتی که مایعات در گوش می ماند زیرا تهویه خوبی ندارد، اما رشد میکروب ها آغاز نشده است.

عفونت گوش چیست و چگونه درمان می شود؟

در سال های اخیر، دانشمندان ویژگی های افرادی را که به احتمال زیاد به عفونت های مکرر گوش میانی مبتلا می شوند، شناسایی کرده اند:

 • آقایان
 • افرادی که سابقه خانوادگی عفونت گوش دارند
 • نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند (نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند عفونت گوش کمتری دارند)
 • کودکانی که در مراکز مراقبت روزانه حضور دارند
 • افرادی که در خانه با افراد سیگاری زندگی می کنند
 • افرادی که دارای ناهنجاری های کام هستند، مانند شکاف کام
 • افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف یا بیماریهای مزمن تنفسی هستند، مانند فیبروز کیستیک و آسم

 

چگونه می توان از عفونت گوش جلوگیری کرد؟

تا آنجا که می توانید آلاینده های محیطی را از خانه خود خارج کنید، این آلاینده ها عبارتند از:

 • گرد و خاک
 • مایعات و حلال های تمیز کننده
 • دود تنباکو

همچنین، از قرار گرفتن خود یا فرزندتان در کنار افراد سرماخورده خودداری کنید عوامل آلرژی زا را کنترل کنید.

اقداماتی برای جلوگیری از سرماخوردگی ، آنفولانزا و سایر بیماری ها می تواند از برخی از انواع عفونت گوش (اما نه همه آنها) جلوگیری کند. در اینجا به برخی از کارهای مهمی که باید انجام دهید اشاره می کنیم:

 • اطمینان حاصل کنید که همه افراد در خانواده شما، از جمله فرزندان، واکسن های مناسب را در صورت توصیه پزشک تزریق می کنند. این واکسن ها می تواند شامل واکسن های آنفلوانزا و پنوموکوک باشد.
 • شستن دست را به عادت خود و بخشی از برنامه معمول خانواده تبدیل کنید.
 • در صورت امکان از مراقبت گروهی برای کودکان به ویژه در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا خودداری کنید.

از آنجا که نوزادان تغذیه شده با شیر خشک بیشتر در معرض عفونت گوش قرار دارند، بهتر است برای جلوگیری از عفونت گوش، در صورت امکان 6 تا 12 ماه اول کودک از شیر مادر تغذیه کند.

تو هر سن و هر جنسیتی هستی می تونی مکمل های خوبی توی بی نسخه پیدا کنی که به سلامتیت کمک می کنن.

درمان ها

عامل عفونت گوش اغلب یک ویروس است که در این صورت آنتی بیوتیک ها کمکی نمی کنند. اگر براساس سابقه ، پزشک شما شک کند که ممکن است باکتری باعث عفونت شده باشد ، ممکن است یک آنتی بیوتیک تجویز کند.

همچنین می توانید با پزشک خود در مورد کارهایی که می توانید در خانه برای تسکین و درمان این مشکل انجام دهید، صحبت کنید.

 

مسکن درد

اگر ویروس یا باکتری عامل عفونت است و به هر حال باید صبر کنید تا بهتر شود، نیازی به تحمل درد نیست.

پزشک شما ممکن است یک مسکن، به طور معمول استامینوفن یا ایبوپروفن، که همچنین به کاهش تب نیز کمک می کند، توصیه کند. به دلیل خطر سندرم ری، از دادن آسپرین به کودکان باید خودداری شود. سندرم ری یک بیماری نادر است که می تواند باعث تورم در مغز یا کبد شود.

گرم کردن گوش نیز می تواند کمک کننده باشد اما در مورد کودکان باید برای این کار احتیاط لازم را داشته باشید.

عفونت گوش چیست و چگونه درمان می شود؟

آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک شما تصمیم به استفاده از آنتی بیوتیک گرفت ، تمام دستورالعمل های گفته شده توسط پزشک را به طور دقیق دنبال کنید. تمام دوزها را حتی اگر حال شما یا فرزندتان بهتر است مصرف کنید. در صورت عدم مصرف یک دوز دارو یا احساس مریضی ناشی از دارو، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اگر کل دوره دارو را به طور کامل مصرف نکنید، عفونت ممکن است دوباره برگردد و نسبت به درمان های بیشتر مقاوم شود.

 

خارج کردن مایعات

اگر عفونت عوارض جدی ایجاد کند ، مایع برای مدت طولانی در گوش باقی بماند یا عفونت گوش مدام برگردد، ممکن است پزشک روشی به نام میرینگوتومی انجام دهد. در این روش، پزشک یک سوراخ کوچک در لاله گوش ایجاد می کند، بنابراین مایعات مانند آب، خون یا چرک می توانند تخلیه شوند. در بسیاری از موارد، او یک لوله را وارد می کند تا دوباره این شرایط برنگردد.

این لوله که معمولاً طی حدود 6 تا 18 ماه خود به خود می افتد، باعث می شود مایعات خارج شده و هوا از آن عبور کند تا گوش میانی خشک شود. لوله ها در موارد زیر نیز تأثیرگذار هستند:

 • کاهش درد
 • بهبود شنوایی
 • کاهش تعداد دفعاتی که ممکن است کودک به عفونت مبتلا شود

زمانی که برای کودکان قرار است از این لوله ها استفاده شود، از جراحی استفاده می شود و کودک باید به بیمارستان رفته و در مدت این پروسه که حدود 15 دقیقه طول می کشد، توسط دارو بخوابد.

کودکان بزرگتر و بزرگسالان می توانند در زمان بیداری و در مطب دکتر این کار را انجام دهند. این جراحی بندرت منجر به عفونت یا زخم می شود و معمولاً از بروز علائم طولانی مدت جلوگیری می کند. در صورت بیرون آمدن لوله و بازگشت عفونت ها، با پزشک خود در مورد روش های درمانی دیگر صحبت کنید.

پزشکان معمولاً برداشتن لوزه ها را برای عفونت گوش مفید نمی دانند.

ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

درمان های طبیعی

برای تسکین علائم می توانید در خانه کارهایی انجام دهید. ابتدا در مورد این نکات با پزشک خود صحبت کنید:

 • گرما: ممکن است متوجه شوید کمپرس گرم می تواند به تسکین شما کمک کند.
 • تغذیه: اگر کودک خود را با شیشه تغذیه می کنید، این کار را به صورت ایستاده انجام دهید. نوزاد خود را با شیشه در رختخواب قرار ندهید و سعی کنید به محض اینکه پزشک تشخیص دهد کودک آماده است، شیشه شیر را از او جدا کنید.
 • غرغره: در کودکان بزرگتر یا بزرگسالان، آب نمک به آرامش گلو کمک می کند و ممکن است به پاکسازی لوله های استاش کمک کند.
 • صاف بایستید: صاف نگه داشتن سر می تواند به تخلیه گوش میانی کمک کند.
 • هوای تازه: افراد سیگاری از استعمال سیگار در داخل خانه یا هرجای دیگر در نزدیکی فرزند خود خودداری کنند.

 

منبع: www.webmd.com