Take a fresh look at your lifestyle.

کلسترول چیست و چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد؟

42

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با کلسترول خون، نحوه اثرگذاری آن بر سلامت، و راهکارهایی برای حفظ سطح سالم کلسترول خون آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله کلسترول چیست و چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد؟ همراه باشید.

 

حفظ سطح کلسترول سالم به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک می کند. با استفاده از رژیم غذایی و تغییر برخی عادات می توان کلسترول LDL بالا را به سطح طبیعی و سالم آن رساند.

بدن برای عملکرد طبیعی به مقداری کلسترول نیاز دارد. با این حال ، کلسترول بیش از حد – به ویژه لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) کلسترول – خطر بیماری های قلبی عروقی، از جمله حملات قلبی و سکته را افزایش می دهد.

افرادی که نگران کلسترول خود هستند ممکن است در مورد نحوه کاهش کلسترول در 30 روز فکر کنند. با این حال، کاهش کلسترول زمان می برد و اکثر تحقیقات به بررسی تغییرات کلسترول در طی چند ماه می پردازند.

افرادی که امیدوارند کلسترول خود را به طور طبیعی کاهش دهند، می توانند با تعدادی تغییرات در شیوه زندگی خود، به طور پیوسته کلسترول خود را کاهش دهند.

این مقاله به بررسی مسائلی از قبیل اینکه کلسترول چیست، چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد، مدت زمان کاهش کلسترول، سطح کلسترول طبیعی و بالا و بهترین راه های کاهش کلسترول چیست، می پردازد.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!! 

کلسترول چیست و چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

کبد به طور طبیعی کلسترول تولید می کند که یک ماده چرب است که به بدن در تولید هورمون ها و هضم غذاهای چرب کمک می کند.

کلسترول در غذاهای حیوانی مانند تخم مرغ و گوشت نیز وجود دارد. بدن نیازی به کلسترول از طریق غذا ندارد و به طور طبیعی می تواند کلسترول مورد نیاز خود را تولید کند.

آزمایش کلسترول دو نوع کلسترول را اندازه گیری می کند:

 • لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL): این نوع کلسترول همان چیزی است که بسیاری از مردم آن را “بد” می دانند. سطوح بالای LDL می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی ، گرفتگی عروق و سایر مسائل مربوط به سلامت قلب را افزایش دهد.
 • لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL): این کلسترول “خوب” می تواند به حذف کلسترول و انتقال آن به کبد کمک کند. سطوح بالاتر HDL ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در فرد کاهش دهد.

کلسترول تام معیار HDL به علاوه LDL و همچنین تری گلیسیرید است. اگر فردی دارای کلسترول HDL پایین و کلسترول LDL بالا باشد ، خطر بیماری قلبی او بیشتر است.

کلسترول چیست و چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد؟

کاهش کلسترول چقدر طول می کشد؟

کلسترول با گذشت زمان کاهش می یابد، نه به طور ناگهانی و تنها پس از چند روز زندگی سالم. هیچ دوره مشخصی وجود ندارد که پایین آمدن کلسترول در آن تضمین شود.

داروهای کاهنده کلسترول معمولاً ظرف 6 تا 8 هفته باعث تغییر LDL می شوند. ممکن است تغییرات شیوه زندگی باعث تغییر سطح کلسترول در عرض چند هفته شود. با این حال، ممکن است بیشتر طول بکشد، معمولاً حدود 3 ماه و گاهی بیشتر.

برخی از پزشکان توصیه می کنند اگر فردی پس از حدود 12 هفته تغییر در شیوه زندگی، کلسترول LDL خود را کاهش نداده است، افزودن داروی کاهش کلسترول به برنامه درمانی کمک می کند.

 

سطح کلسترول طبیعی چقدر است؟

برای اکثر افراد ، سطح کلسترول سالم به شرح زیر است:

 • کلسترول تام: کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر
 • LDL کلسترول “بد”: کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر
 • HDL کلسترول “خوب”: بالاتر از 60 میلی گرم در دسی لیتر
 • تری گلیسیرید: کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر

بر اساس مقاله ای در مجله Circulation ، کالج قلب آمریکا و انجمن قلب آمریکا (AHA) استفاده از استاتین ها را برای کاهش کلسترول در افرادی که کلسترول آنها بالاتر از این سطوح است، توصیه می کنند.

با این حال ، آنها همچنین به پزشکان توصیه می کنند قبل از تجویز داروی کاهش کلسترول، سطح کلسترول فرد و خطر کلی بیماری قلبی عروقی را در نظر بگیرند.

AHA توصیه می کند که افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک تحت درمان با استاتین با دوز بالا قرار بگیرند و با حداکثر میزان تحمل شونده استاتین درمان شوند تا LDL را حداقل تا 50 درصد کاهش دهند.

AHA همچنین درمان استاتین با شدت بالا را برای افراد مبتلا به هایپرکلسترولمی اولیه شدید (LDL بیشتر از OR برابر 190 میلی گرم در دسی لیتر) توصیه می کند.

مکمل های گیاهی بی نسخه رو دیدی؟؟ به نظرم برو ببین چون برای خیلی از مشکلات و بیماری ها مکمل های گیاهی خوبی اونجا هست که می تونی به راحتی بخری و در خونه ات تحویلش بگیری!!!

بهترین راه ها برای کاهش کلسترول

برخی از تغییرات در عادت های زندگی وجود دارد که فرد می تواند در برنامه های روزانه خود اعمال کند تا به تدریج و به طور مداوم سطح LDL خود را در طول زمان کاهش دهد. برخی از این موارد عبارتند از:

 

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

بسیاری از غذاهای مختلف حاوی کلسترول هستند و برخی غذاها مانند تخم مرغ دارای کلسترول بالایی هستند. با این حال، تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که کلسترولی که فرد از غذا دریافت می کند، کلسترول خون را به میزان قابل توجهی افزایش نمی دهد.

در عوض، چیزی که مهم است داشتن یک رژیم غذایی متعادل با انواع مواد مغذی است. در این راستا موارد زیر می تواند به شما کمک کند:

 • انواع غذاهای غنی از مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی مصرف کنید.
 • از مصرف چربی های ترانس خودداری کنید و غذاهای حاوی چربی اشباع شده را محدود کنید.
 • غذاهای دارای قند اضافی را محدود کنید.
 • رژیم غذایی کم سدیم داشته باشید. بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی سطوح بالایی از سدیم هستند ، حتی اگر مزه شور نداشته باشند.
 • غذاهای حاوی فیبر بالا مانند بلغور جو دوسر ، میوه ها ، سبزیجات و لوبیا بخورید.

از آنجا که در اکثر افراد مصرف کلسترول به طور مستقیم با سطح کلسترول ارتباط ندارد، مردم لزوماً نیازی به اجتناب از غذاهای حاوی کلسترول ندارند. در عوض، اکثر مردم باید بر خوردن یک رژیم متعادل با چربی های ترانس و چربی های اشباع کم تمرکز کنند.

با این حال، برای برخی از افراد، مصرف کلسترول با سطح سرمی آن در خون ارتباط مهمی دارد و باید بر میزان کلسترول خود از غذا نظارت کنند.

کلسترول چیست و چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد؟

وزن متعادل خود را حفظ کنید

حفظ یا دستیابی به وزن متوسط که در محدوده BMI توصیه شده توسط پزشکان است می تواند به کاهش کلسترول کمک کند، در حالی که سایر خطرات بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد.

فرد باید بر روی دستیابی و حفظ وزن متوسط با ترکیبی از تغذیه سالم و فعالیت بدنی زیاد تمرکز کند، زیرا هر دوی اینها می توانند کلسترول را نیز کاهش دهند.

 

فعال تر شوید

فعالیت بدنی باعث تمرین قلب می شود و خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. همچنین می تواند به بدن کمک کند تا کلسترول را از خون به طور مؤثرتری حذف کرده و کلسترول بد را به طور مداوم کاهش دهد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط مانند پیاده روی را در هفته توصیه می کند.

افرادی که فعال نیستند می توانند این روند به آرامی شروع کنند. حتی افزایش اندک فعالیت بدنی می تواند سلامت را بهبود بخشد و کار شما را برای افزایش میزان فعالیت و ورزش بیشتر آسان کند.

 

در شیوه زندگی خود تغییر ایجاد کنید

ترک یا کنار گذاشتن عاداتی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از حد می تواند به کاهش کلسترول و در عین حال بهبود سلامت کلی کمک کند.

تو این روزا افزایش وزن خیلیارو داره اذیت می کنه… اگه تو هم این مشکلو داری می تونی با کمک بی نسخه یه مکمل کاهش وزن خوب پیدا کنی و در خونه تحویلش بگیری !!

در مورد داروهای کلسترول از پزشک خود بپرسید

داروهای کلسترول مانند استاتین ها می توانند سریعترین راه (معمولاً در عرض 6 تا 8 هفته) برای کاهش کلسترول برای برخی افراد باشد و به فرد این امکان را می دهد تا سرعت خطر بیماری قلبی خود را کاهش دهد در حالی که شیوه زندگی سالم را در پیش گرفته است. در این دوره، فرد می تواند با تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی بر کاهش کلسترول در طول زمان تمرکز کند.

از آنجا که کلسترول بالا یک عامل خطر برای مشکلات جدی سلامت قلب است ، انجمن قلب آمریکا استاتین ها را برای بسیاری از گروه های دارای کلسترول LDL بالا توصیه می کنند.

اگر کلسترول LDL با رژیم غذایی و تغییر شیوه زندگی و استاتین ها به میزان کافی کاهش نیابد، ممکن است فرد به داروهای اضافی نیاز داشته باشد.

 

خلاصه

کاهش کلسترول LDL می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در افراد کاهش دهد. عادات سالم برای حفظ سلامت قلب که می توانند کلسترول را کاهش دهند، همچنین می توانند با کمک به حفظ وزن سالم و بهبود کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، سلامت کلی فرد را بهبود بخشد.

این بدان معناست که حتی افرادی که کلسترول آنها مقداری بالا است می توانند با یک شیوه زندگی درست برای حفظ سطح طبیعی کلسترول، بهبود سلامت را مشاهده کنند.

حتی وقتی کلسترول کاهش می یابد، ادامه این عادات سالم می تواند سلامت طولانی مدت را بهبود بخشد.

در مورد عوامل خطر بیماری های قلبی و اینکه کدامیک از استراتژی های مدیریت کلسترول برای سلامت کلی فرد بهتر است، با پزشک مشورت کنید.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com