Take a fresh look at your lifestyle.

سندرم درد مزمن چیست؟

19

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با سندرم درد مزمن، علائم، علل و راه هایی برای درمان آن آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله سندرم درد مزمن چیست؟ همراه باشید.

 

اغلب دردها پس از جراحت التیام می‌یابد یا تا زمان وجود بیماری ادامه دارد. اما با وجود سندرم درد مزمن، درد می‌تواند ماه‌ها و حتی سال ها پس از بهبودی بدن ادامه داشته باشد. علاوه بر این، می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که هیچ محرک مشخصی برای درد وجود نداشته باشد. در واقع درد مزمن به دردی گفته می‌شود که در هر نقطه از بدن ۳ تا ۶ ماه ادامه داشته باشد.

 

علائم سندرم درد مزمن

سندرم درد مزمن علاوه بر تأثیری که بر سلامت جسمی دارد، سلامت روحی افراد را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. در حالی که درد تقریباً ثابت است، با افزایش استرس یا فعالیت، ممکن‌ست شعله‌هایی از درد شدیدتر احساس شود. علائم سندرم درد مزمن عبارتند از:

 • درد مفاصل
 • دردهای عضلانی
 • درد سوزش
 • خستگی
 • اختلال در خواب
 • از بین رفتن استقامت و انعطاف‌پذیری، به دلیل کاهش فعالیت
 • مشکلات خلق‌وخو از جمله افسردگی، اضطراب و تحریک‌پذیری

اگه دنبال مکمل های خوب برای کاهش درد و تقویت مفاصل هستید، می تونید از مکمل های تقویت مفاصل داروخانه آنلاین بی نسخه استفاده کنین چون هم کیفیت خوبی دارن هم خریدشون راحته.

علل سندرم درد مزمن

بیماری هایی که موجب درد گسترده و ماندگار می‌شوند، اغلب به سندرم درد مزمن مرتبط هستند. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

 • آرتروز: آرتروز عموماً نتیجه فرسودگی بدن است و هنگامی رخ می‌دهد که غضروف محافظ بین استخوان‌ها از بین رفته باشد.
 • روماتیسم مفصلی: این یک بیماری خودایمنی است که باعث التهاب دردناک در مفاصل می‌شود.
 • کمردرد: این درد ممکن است ناشی از فشارهای عضلانی، فشار عصبی یا آرتریت ستون‌فقرات (به نام تنگی‌ نخاع) باشد.
 • فیبرومیالژیا: این بیماری نوعی بیماری عصبی است که باعث ایجاد درد و حساسیت در قسمت‌های مختلف بدن که به عنوان نقاط شروع کننده شناخته می شوند، می گردد.
 • بیماری التهابی روده: این بیماری باعث التهاب مزمن دستگاه گوارش شده و می‌تواند باعث درد و گرفتگی در روده شود.
 • آسیب جراحی.
 • سرطان پیشرفته.

حتی وقتی این بیماری ها از طریق داروها یا روش‌های درمانی بهبود پیدا کند، در برخی افراد هم چنان درد مزمن وجود دارد و آنها را آزار می دهد. این نوع درد معمولاً ناشی از عدم ارتباط بین مغز و سیستم عصبی است. (به دلایل غیرقابل توضیح، برخی افراد می‌توانند بدون هیچ محرک شناخته‌شده با این نوع درد مواجه شوند)

درد مزمن می‌تواند نحوه عملکرد نورون‌ها را تغییر دهد؛ نورون ها سلول‌های عصبی در مغز هستند که انتقال و پردازش حس های ورودی را بر عهده دارند. این تغییر باعث می‌شود نورون ها نسبت به پیام‌های درد حساس باشند. به‌عنوان مثال، ۲۰ درصد از مبتلایان به آرتروز که تعویض زانو انجام می دهند (و احتمالاً مشکلی دردناک‌تر از آن ندارند) هنوز هم درد مزمن را گزارش می‌کنند.

سندرم درد مزمن چیست؟

عوامل خطر

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی افراد نسبت به دیگران نسبت به سندرم درد مزمن بیش‌تر آسیب‌پذیر هستند. این افراد عبارتند از:

 • افرادی که بیماری های مزمن و دردناکی نظیر آرتروز مبتلا هستند.
 • کسانی که افسرده هستند: متخصصان دقیقا مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می‌افتد، اما یک فرضیه این است که افسردگی شیوه‌ای را که مغز پیام ها را از سیستم عصبی دریافت و تفسیر می کند، تغییر می‌دهد.
 • افراد سیگاری: هنوز پاسخ قطعی وجود ندارد، اما متخصصان در حال بررسی این موضوع هستند که سیگار کشیدن در افرادی که مبتلا به آرتریت، فیبرومیالژیا و سایر اختلالات مزمن درد هستند، درد را بدتر می‌کند. براساس کلینیک کلیولند، 50 درصد از افرادی که به دنبال درمان درد هستند افراد سیگاری می باشند.
 • افراد چاق: طبق تحقیقات، 50 درصد از افرادی که به دنبال درمان چاقی هستند، از درد خفیف تا شدید خبر می دهند. متخصصان مطمئن نیستند که این به دلیل فشار ناشی از اضافه وزن بر بدن است یا به دلیل روش پیچیده ای است که چاقی با هورمون ها و متابولیسم بدن تداخل دارد.
 • زنان: زنان حساسیت بیش‌تری نسبت به درد دارند، محققان معتقدند که این امر ممکن است به خاطر هورمون‌ها یا تفاوت‌هایی در چگالی رشته های عصبی زنانه در برابر مردانه باشد.
 • افرادی که سن بالای ۶۵ سال دارند: با گذشت زمان، بدن بیش‌تر مستعد انواع درد می‌شود و می‌تواند دردهای مزمنی تولید کند.

اگه موقع خوابیدن مشکل داری و به خاطرش همش کسل و بی حالی، یه سر به سایت بی نسخه بزن و مکمل های گیاهی که به تنظیم خواب کمک می کنن رو ببین و اگر خواستی سفارش بده تا در خونه تحویلشون بگیری!!!

سندرم درد مزمن در مقابل فیبرومیالژیا

در حالی که سندرم درد مزمن و فیبرومیالژیا اغلب با هم هم‌زیستی دارند، اما دو اختلال متفاوت هستند. سندرم درد مزمن غالباً محرک مشخصی مانند آرتریت یا آسیب‌دیدگی از استخوان شکسته دارد که به درستی بهبود نمی‌یابد.

فیبرومیالژیا نوعی اختلال در سیستم عصبی است که با درد و خستگی عضلات و مفاصل مشخص می‌شود و اغلب بدون دلیل شناخته شده بروز می‌کند. در این اختلال، با نگاه کردن به  اشعه ایکس، آسیب بافتی یا عصبی پیدا نمی‌کنید. با این حال، فیبرومیالژیا بر نحوه احساس و انتقال پیام های عصبی توسط اعصاب تأثیر می گذارد. حتی در صورت درمان، درد فیبرومیالژیا همچنان می تواند مزمن باشد (بنابراین منجر به سندرم درد مزمن می شود).

 

تشخیص سندرم درد مزمن

زمانی که به پزشک مراجعه می کنید اولین کاری که پزشک شما انجام خواهد داد، دریافت یک تاریخچه پزشکی کامل است، و در این زمینه سوالاتی از شما خواهد کرد که شامل موارد زیر است:

 • زمان شروع درد
 • آنچه که حس می‌شود (مثلاً سوزش، سوزن سوزن شدن و احساس درد)
 • مکان درد
 • عواملی که آن را بهتر یا بدتر می کند

از آنجا که برخی مشکلات و بیماری ها می تواند منجر به سندرم درد مزمن شود، پزشک ممکن است آزمایشات تصویربرداری انجام دهد تا تعیین کند که آیا آسیب مفصلی یا بافتی وجود دارد که بتواند درد شما را توضیح دهد یا خیر. به عنوان مثال ، پزشک شما ممکن است MRI را برای تعیین اینکه آیا درد شما ناشی از مشکل دیسک است، یا اشعه ایکس برای بررسی وجود آرتروز، یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید تجویز کند.

پزشکان اگر علت مستقیمی از درد پیدا نکنند و یا فکر کنند درد نسبت به محرک آن نامتناسب است ممکن است درد شما را نادیده بگیرند و بگویند که این دردها همه در ذهن شماست.

هنگامی که احساس خوبی ندارید فعال بودن دشوار است، اما به دنبال جایگزین ها باشید. در صورت لزوم، با پزشک خود در مورد آنچه فکر می کنید باعث درد شما می شود صحبت کنید و آزمایش ها و درمان های مناسب را درخواست کنید. کار گروهی بهترین راه حل شما برای یافتن تسکین است.

سندرم درد مزمن چیست؟

درمان سندرم درد مزمن

درد مزمن می‌تواند باعث سردرگمی شود، اما قابل درمان است. برخی از گزینه های درمان این مشکل عبارتند از:

 • داروهایی برای تسکین درد:  این داروها می توانند شامل داروهای ضدالتهاب، استروئیدها، شل کننده‌های عضلانی، ضدافسردگی‌ها باشند که دارای خاصیت تسکین‌دهنده درد هستند باشند. در موارد بسیار شدید داروهای افیونی نیز از گزینه ها هستند (این آخرین راه حل است).
 • فیزیوتراپی:  این کار به افزایش انعطاف‌پذیری و هم چنین افزایش دامنه حرکت کمک می کند.
 • بلوک‌های عصبی: برای قطع سیگنال‌های درد.
 • روانشناختی / رفتار درمانی: اگرچه درمان های روانشناختی ممکن است تأثیر زیادی در درد نداشته باشد، اما می‌توانند تأثیر مثبتی بر خلق‌وخوی فرد داشته باشند. به عنوان مثال، رفتار درمانی شناختی (نوعی گفتگوی درمانی که  کمک می‌کند تا از تفکر منفی خودداری کنید) حتی تا یک سال پس از پایان درمان در تقویت خلقی مؤثر است. در مطالعه دیگری، بیو فیدبک در کاهش فشار عضلانی و افسردگی و بهبود مقابله با درد مزمن مفید بوده است. بیوفیدبک نوعی از درمان است که به شما می‌آموزد از ذهن خود برای کنترل واکنش‌های بدن مانند تنفس سریع استفاده کنید.

ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

روش های جایگزین

 • طب سوزنی: مطابق با تجزیه و تحلیل مطالعات، طب سوزنی در ۵۰٪ میزان درد را در افرادی که آن را امتحان کرده‌اند کاهش داده است، در حالی که ۳۰٪ کاهش درد در افرادی که طب سوزنی دریافت نکرده‌اند، کاهش یافته است.
 • هیپنوتیزم: تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۱ درصد از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) بهبود علائم را پس از یک دوره هیپنوتیزم گزارش کرده‌اند. این اثرات تا پنج سال پس از درمان افزایش یافته است.
 • یوگا: از آن‌جا که انجام یوگا به آرامش عضلات، تشویق تنفس عمیق و ترمیمی و افزایش آگاهی ذهن کمک می‌کند، تحقیقات نشان می‌دهد که یوگا می‌تواند در کاهش افسردگی و اضطراب ناشی از درد مزمن مفید باشد، بنابراین کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد.

وقتی حالتان خوب نیست، مدیریت درد مزمن می تواند مشکل باشد و استرس عاطفی می تواند درد را بدتر کند. برای آنکه فشار روحی را کم کنید و حال بهتری داشته باشید، روی چیزهای مثبت زندگی خود تمرکز کنید. گوشه گیر نباشید و از خانواده و دوستان یا فعالیتهایی که از آنها لذت می برید و هنوز می توانید انجام دهید، کناره گیری نکنید.

منبع: healthline.com