Take a fresh look at your lifestyle.

کلاژن چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

23

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با چیزهایی که در مورد کلاژن باید بدانید و فواید آن برای بدن آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله کلاژن چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟همراه باشید.

 

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن انسان است که مسئول چندین عملکرد بیولوژیکی در بدن است. یکی از این عملکردها ارائه پشتیبانی ساختاری در بافت پیوندی، عضله و پوست است. کلاژن مسئول انعطاف پذیری پوست است. همچنین در سلامت مفاصل و استخوان نقش دارد.

بدن انسان به طور طبیعی کلاژن ایجاد می کند اما با گذشت زمان، تولید این پروتئین کند می شود. در نتیجه، پوست فرد برخی از توانایی های خود را برای برگشت به حالت اولیه از دست می دهد، فرایندی که بسیاری آن را “قابلیت ارتجاعی” می نامند. با وقوع این امر، چین و چروک ها شروع به شکل گیری می کنند.

اگرچه برخی از غذاها حاوی کلاژن هستند، اما افرادی که می خواهند پوستی بدون چین و چروک یا از سایر مزایای کلاژن برای سلامتی استفاده کنند، معمولاً برای افزایش مصرف کلاژن بدنبال مکمل هستند.

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

کلاژن چیست، چه فوایدی دارد و چگونه عمل می کند؟؟

بسیاری از افراد از مکمل های کلاژن استفاده می کنند تا کلاژن بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنند. بیشتر مکمل های کلاژن فرآیند هیدرولیزاسیون را طی می کنند. این بدان معنی است که تولید کننده، کلاژن موجود در مکمل ها را به پپتیدها شکسته و باعث سهولت در جذب و استفاده بدن از آن می شود.

مکمل های کلاژن به صورت قرص، کپسول و پودر موجود است. بسیاری از این مکمل ها برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

موثر بودن یا نبودن مکمل های کلاژن بستگی به این دارد که فرد از کلاژن برای چه استفاده می کند. مصرف کلاژن فواید بسیاری برای سلامتی دارد. با این حال، دانشمندان به طور کامل تمام مزایای ادعا شده را مطالعه نکرده اند. با این حال، برخی از فواید مکمل های کلاژن برای سلامتی شامل موارد زیر است:

تأثیر کلاژن بر سلامت پوست

سلامت بهتر پوست

برخی از افرادی که از مکمل های کلاژن استفاده می کنند بدنبال بهبود ظاهر و سلامت کلی پوست خود هستند. بسیاری معتقدند که مکمل های کلاژن می توانند از راه هایی مانند افزودن رطوبت به پوست، کاهش چین و چروک و بهبود قابلیت ارتجاعی به کاهش اثرات پیری کمک کنند.

مطالعات چه می گویند؟

برخی شواهد برای تأیید این ادعاها وجود دارد. به عنوان مثال، در مطالعه ای در مجله پزشکی تغذیه و مواد مغذی، چندین زن مخلوطی حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، کلاژن هیدرولیز شده و اسید هیالورونیک نوشیدند.

این مطالعه نشان داد که در مقایسه با گروه کنترل، نوشیدن این مخلوط در زنان مورد مطالعه موجب کاهش عمق چین و چروک گشت. آبرسانی و کشش پوست شرکت کنندگان در این مطالعه نیز به طور قابل توجهی بهبود یافت.

مطالعه مشابه دیگر در مجله Skin Pharmacology and Physiology به بررسی اثرات مکمل های کلاژن بر روی پوست زنان پرداخت.

در این مطالعه، زنان به مدت 8 هفته، مکمل کلاژن یا دارونما مصرف کردند. پس از آن 8 هفته، زنانی که مکمل مصرف کرده بودند از میزان کشش و رطوبت بیشتری نسبت به افرادی که دارونما مصرف کردند، برخوردار بودند.

همچنین ادعاهایی وجود دارد که کلاژن می تواند به جلوگیری از بیماری های پوستی مانند آکنه کمک کند. با این حال، هنوز شواهد علمی پشت چنین ادعاهایی وجود ندارد.

اگه دنبال مکمل های پوست و مو خوب می گردی می تونی تو بی نسخه انواع و اقسام اونارو پیدا کنی. تازه می تونی مکمل های کلاژن هم اونجا ببینی!!!

بهبود سلامت مفاصل

وقتی که فرد پا به سن می گذارد، مفاصل او شروع به تحلیل رفتن می کنند. به خصوص، غضروف اسفنجی مفاصل شروع به فرسایش می کنند. برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های کلاژن می توانند به ترمیم یا جلوگیری از زوال غضروف مفاصل کمک کنند.

مطالعات چه می گویند؟

یک بررسی روی تحقیقات انجام شده در مورد مکمل کلاژن نشان داد که استفاده از مکمل های کلاژن هیدرولیز شده به سلامت مفصل کمک می کند و می تواند به بهبود تراکم استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان و آرتروز کمک کند. علاوه بر این، این بررسی نشان داد که مصرف کلاژن به کاهش درد مفاصل نیز کمک می کند.

کلاژن چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

افزایش توده عضلانی

برخی شواهد نشان می دهد که استفاده از مکمل های کلاژن می تواند به افزایش توده عضلانی کمک کند.

مطالعات چه می گویند؟

یک مطالعه کوچک بر روی 53 مرد، تأثیرات مثبت مصرف مکمل های کلاژن هنگام ورزش را نشان داد. شرکت کنندگان در این مطالعه به دو گروه تقسیم شده و عده ای روزانه 15 گرم (گرم) کلاژن و عده دیگر روزانه یک قرص دارونما مصرف کردند.

شرکت کنندگان به مدت 12 هفته به طور منظم ورزش می کردند. در پایان این دوره، در کسانی که مکمل های کلاژن مصرف ، افزایش توده عضلانی و بهبود قدرت مشاهده شد که به طور قابل توجهی نسبت به کسانی که قرص دارونما مصرف می کردند، بارزتر بود.

طبق نظریه محققان، کلاژن به تحریک تولید پروتئین های مسئول رشد عضلات کمک می کند. اگرچه این مطالعه امیدوار کننده است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات مثبت کلاژن در رشد عضلات لازم است.

پیشگیری از تحلیل استخوان

کلاژن مقدار قابل توجهی از ساختار استخوان را تشکیل می دهد و به استحکام استخوان ها کمک می کند. با افزایش سن و کاهش تولید کلاژن، با از دست دادن کلاژن لازم برای استحکام و حمایت از استخوان ها، استخوان ها ضعیف می شوند. این امر می تواند منجر به ایجاد شرایطی مانند پوکی استخوان شود.

مطالعات چه می گویند؟

برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به جلوگیری از کاهش شدید تراکم و قدرت استخوان کمک کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک بر روی زنان انجام شد که در آن زنان به دو گروه تقسیم شدند. عدهای مکمل های کلسیم و عده ای دیگر مکمل های کلسیم و کلاژن را به مدت 1 سال مصرف کردند.

محققان دریافتند که در خون خانم هایی که کلسیم و کلاژن مصرف می کنند، میزان پروتئین های تحلیل برنده استخوان کمتر بود. البته که برای اثبات کامل تأثیرات کلاژن در تقویت استخوان ها، تحقیقات بیشتری لازم است.

بهبود سلامت قلب

مصرف مکمل های کلاژن همچنین می توانند به حمایت از سیستم قلبی عروقی سالم کمک کند.

مطالعات چه می گویند؟

در یک مطالعه کوچک روی 30 شرکت کننده، نیمی از آنها 16 گرم تریپپتید کلاژن را به مدت 6 ماه مصرف کردند. در این گروه کاهش قابل توجهی در سفتی شریان و کاهش سطح کلسترول “بد” آنها مشاهده شد.

کاهش سفتی عروق می تواند به ارتقاء سلامت قلب کمک کند. با این حال، برای اثبات اثرات کلاژن در حمایت از سلامت قلب، تحقیقات بیشتری لازم است.

سایر فواید مصرف کلاژن

در اینجا همچنین ادعاهایی وجود دارد که کلاژن می تواند مزایای بیشتری برای سلامتی فراهم کند. با این حال ، این ادعاها با تحقیقات علمی پشتوانه ای ندارند.

برخی از موارد دیگر که کلاژن می تواند به آنها کمک کند عبارتند از:

 

 • حفظ سلامت روده
 • حفظ وزن سالم
 • کاهش اضطراب
 • بهبود روحیه
 • رشد سالم ناخن و مو

کلاژن چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

انواع کلاژن 

مکمل های کلاژن انواع مختلفی دارند. هنگام انتخاب نوع کلاژن، فرد باید مکملی را انتخاب کند که به بهترین شکل اهداف او را پشتیبانی کند.

موارد زیر متداول ترین نوع کلاژن است که فرد می تواند در فروشگاه ها یا آنلاین پیدا کند:

 

 • نوع 1: این نوع یکی از فراوانترین انواع موجود در بدن انسان است و به حمایت از سلامت پوست کمک می کند.
 • نوع 2: این نوع کلاژن در غضروف وجود دارد و می تواند به ارتقاء سلامت مفاصل کمک کند.
 • نوع 3: این نوع همچنین با بهبود قابلیت ارتجاعی به بهبود سلامت پوست کمک می کند.
 • نوع 5: این نوع به رشد جفت در زنان باردار کمک می کند.
 • نوع 10: این نوع نیز در غضروف دیده می شود و به سلامت و رشد استخوان کمک می کند.

 

اکثر مکمل ها حاوی چندین نوع از این کلاژن و احتمالاً انواع دیگر آن هستند. همچنین، در بسیاری از موارد، کلاژن هیدرولیز می شود. انجام فرآیند هیدرولیز، جذب کلاژن را برای بدن آسان می کند.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

عوارض جانبی

مصرف مکمل های کلاژن با توجه به دستور پزشک معمولاً بی خطر است. قبل از شروع هرگونه مکمل جدید یا افزایش مصرف هرگونه مکمل موجود، فرد همیشه باید با پزشک خود صحبت کند.

به طور کلی ، عوارض جانبی مکمل های کلاژن خفیف است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسهال
 • احساس سنگینی در معده
 • جوش های پوستی

آیا مکمل های کلاژن برای گیاهخواران و گیاهخواران مناسب هستند؟

اکثر مکمل های کلاژن برای افراد گیاهخوار مناسب نیستند چرا که تولیدکنندگان آنها را با استفاده از استخوان و پروتئین حیوانات تولید می کنند. با این حال برخی از این مکمل ها از کلاژن گیاهی تولید می شوند.

در رژیم غذایی کتو نیز می توان از مکمل های کلاژن استفاده کرد.

خلاصه

بسیاری از افراد کلاژن را به دلیل نقش آن در حمایت از سلامت و نشاط پوست می شناسند. با این حال مصرف کلاژن می تواند فواید دیگری مانند بهبود سلامت استخوان، مفصل و قلب نیز برای بدن داشته باشد.

برای اکثر افراد، مصرف کلاژن هیچ عوارض جانبی یا مشکلی به همراه نخواهد داشت.

منبع: www.medicalnewstoday.com