Take a fresh look at your lifestyle.

با عوارض واکسن کرونا چه کنیم؟

24

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با عوارض ناشی از واکسن کرونا و راه هایی برای تسکین آنها آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله با عوارض واکسن کرونا چه کنیم؟ همراه باشید.

در این مقاله به اینکه در مورد عوارض جانبی واکسن COVID-19 چه باید کرد و بررسی داروهای بدون نسخه و درمان های خانگی برای عوارض جانبی واکسن COVID-19 می پردازیم.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

همه واکسن ها، از جمله واکسن های COVID-19، احتمال بروز عوارض جانبی را دارند. در سراسر جهان، در حال حاضر 15 واکسن COVID-19 وجود دارد که مجاز به استفاده در حداقل یک کشور است.

طبق منبع معتبر سازمان بهداشت جهانی ، شایعترین عوارض جانبی پس از واکسن COVID-19 خستگی ، تب ، سردرد ، بدن درد ، لرز ، حالت تهوع ، اسهال و درد در محل تزریق است. بعضی از افراد ممکن است عوارض جانبی کمی داشته باشند یا هیچ عارضه ای نداشته باشند در حالی که دیگران عوارض جانبی متعددی را تجربه کرده و کاملاً بیمار باشند.

با عوارض واکسن کرونا چه کنیم؟

داروهای بدون نسخه

افرادی که در مورد عوارض جانبی واکسیناسیون نگران هستند ممکن است فکر کنند که برای جلوگیری از عوارض جانبی قبل از واکسن باید از داروهای بدون نسخه استفاده کنند. اما، منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) این کار را توصیه نمی کند. اگرچه برداشتن گامهایی برای جلوگیری از علائم سایر بیماری ها فکر خوبی است، اما در مورد واکسن COVID-19 چنین نیست.

بهتر است صبر کنید و ببینید آیا عوارض جانبی ایجاد می شود یا خیر، سپس به جای حدس زدن و مصرف زودهنگام چندین دارو،  آنها را به صورت جداگانه درمان کنید.

فرد باید قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه برای کاهش عوارض جانبی ناشی از واکسن، به داروساز یا پزشک خود مراجعه کند. از آنجا که یک داروساز یا پزشک از داروهای فرد و سابقه پزشکی وی مطلع است، درک خوبی از هرگونه فعل و انفعالاتی که ممکن است رخ دهد دارند.

اما اگر شخصی نتواند با داروساز یا پزشک خود تماس بگیرد و نیاز به تسکین فوری دردهای عضلانی، درد در محل تزریق، تب یا ترکیبی از این مسائل داشته باشد چه می شود؟ در این حالت، موارد زیر می تواند کمک کند:

  • ایبوپروفن
  • استامینوفن
  • آسپرین

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

درمانهای خانگی

برای افرادی که ترجیح می دهند داروهای بدون نسخه مصرف نکنند یا به دنبال درمان های دیگر هستند، چندین روش خود درمانی می تواند به کاهش عوارض واکسیناسیون COVID-19 کمک کند.

برای التیام درد یا تورم در محل تزریق از حوله مرطوب و تمیز برای ایجاد کمپرس استفاده کنید. این کار می تواند به کاهش دردهای عضلانی و مفصلی نیز کمک کند.

برای کاهش درد و سفتی بازو، آن را تا جایی که ممکن است حرکت دهید. این ممکن است ضداسلامی به نظر برسد و کمی ناراحتی ایجاد کند، اما شل شدن عضلاتی که درد می کنند باعث جلوگیری از سفتی بیشتر می شود.

در صورت وجود تب و لرز مقدار زیادی آب بنوشید تا از کمبود آب در بدن شما پیشگیری شود. لباس های سبک بپوشید تا از گرم شدن بیش از حد بدن جلوگیری کنید.

عوارض جانبی چه مدت ادامه دارد؟

عوارض جانبی واکسن های COVID-19 فقط باید چند روز طول بکشد. اگر این عوارض دوام بیشتری داشتند، با پزشک تماس بگیرید.

برخی از عوارض جانبی مانند تب، لرز و خستگی از علائم COVID-19 نیز می باشد. ممکن است درست قبل یا بعد از دریافت واکسن و قبل از اینکه بدن فرصتی برای تولید آنتی بادی های مناسب و ایجاد ایمنی داشته باشد، فرد به ویروس کرونا مبتلا شود. همچنین، اگرچه واکسن ها بسیار کارآمد هستند ، اما محافظت 100 درصدی در برابر ویروس را تضمین نمی کنند.

لازم به یادآوری است که هیچ واکسنی نمی تواند باعث ایجاد COVID-19 شود زیرا هیچ یک از آنها شامل کل ویروس SARS-CoV-2 نیستند. هر کسی که پس از دریافت واکسن به COVID-19 مبتلا شود ، احتمالاً قبل از ایجاد ایمنی کافی در معرض ویروس قرار گرفته است.

اگر عوارض جانبی مشابه علائم COVID-19 ادامه دارد، یک آزمایش COVID-19 انجام دهید و از دستورالعمل ها در مورد قرنطینه خود پیروی کنید.

چه موقع به داروساز مراجعه کنیم

داروساز می تواند در تعیین بی خطر بودن و مناسب بودن داروهای بدون نسخه برای هر فرد و تعیین بهترین گزینه برای وی، کمک کند.

داروسازان سابقه سلامتی فرد را در نظر می گیرند و مطمئن می شوند که هیچ کدام از داروهای بدون نسخه ای که فرد دریافت می کند با سایر داروها تداخل نخواهد داشت. علاوه بر این، یک داروساز می تواند درمان های خانگی را توصیه کند و در مورد تماس با پزشک مشاوره دهد. آنها همچنین می توانند نحوه استفاده از دارو، نحوه عملکرد و عوارض جانبی را توضیح دهند.

عوارض جانبی واکسن کرونا

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

در صورت وخیم شدن عوارض جانبی، با پزشک تماس بگیرید. وخیم شدن عوارض جانبی می تواند شامل حساسیت شدید، درد یا قرمزی در محل تزریق باشد. همچنین، اگر عوارض جانبی بیش از چند روز طول بکشد، به دنبال مراقبت حرفه ای باشید.

اگر واکنش آلرژیک نسبت به واکسن مشاهده کردید فورا با اورژانس تماس بگیرید تا تحت مراقبت های پزشکی فوری قرار بگیرید. این واکنش ها می تواند شامل آنافیلاکسی (یک واکنش آلرژیک مهلک که می‌تواند باعث شوک، افت ناگهانی فشار خون و مشکل تنفسی شود) مشکل در تنفس، بسته شدن راه گلو، تورم صورت و کهیر باشد.

این واکنش ها نسبت به واکسن بسیار نادر است و آنافیلاکسی از هر 1 میلیون نفر 2 الی 5 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.

واکنشهای آنافیلاکتیک به واکسن به سرعت اتفاق می افتد. پس از دریافت واکسن، فرد برای مدت حدود 15 دقیقه توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی تحت نظر قرار می گیرد. این امر برای اطمینان از این است که در صورت بروز واکنش آلرژیک، متخصصان پزشکی آماده درمان باشند.

تو این روزای کرونایی افزایش وزن خیلیارو داره اذیت می کنه… اگه تو هم این مشکلو داری می تونی با کمک بی نسخه یه مکمل کاهش وزن خوب پیدا کنی و در خونه تحویلش بگیری !!

نظارت بر عوارض جانبی

برخی از عوارض جانبی شایع واکسن را در این مقاله توصیف کردیم ، اما تجربه سایر عوارض جانبی لزوما نشان دهنده وجود مشکل نیست.

وجود عوارض جانبی نشان دهنده این است که واکسن کار می کند، بدن در حال ایجاد آنتی بادی و ایجاد حافظه ایمنی برای مقابله با عفونت های آینده SARS-CoV-2 است.

هر کس به واکسن ها واکنش متفاوتی نشان می دهد و برخی از افراد عوارض جانبی شدیدتری را نسبت به دیگران تجربه می کنند. شدت عوارض با میزان ایمنی بدن ارتباط ندارد.

منبع: www.medicalnewstoday.com