Take a fresh look at your lifestyle.

موقع تب کردن نوزاد چه کاری انجام دهیم؟

25

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با تب در نوزادان و علائم و راه های برطرف کردن آن آشنا کنیم تا کمتر در این مورد نگران باشید. پس در ادامه با مقاله موقع تب کردن نوزاد چه کاری انجام دهیم؟ همراه باشید.

 

تب در نوزادان می تواند یکی از ترسناک ترین علائم برای والدین باشد، به ویژه هنگامی که آن تب زیاد است یا کودک فقط چند هفته دارد.

در اینجا مواردی که باعث ایجاد تب نوزاد می شود و کارهایی که باید در هنگام تب کودک انجام دهید، آورده شده است.

هر مکملی که واسه کودکت نیاز داشته باشی رو می تونی تو سایت بی نسخه تهیه کنی. پس خیلی راحت الان رو مکمل های کودکان کلیک کن و هر چیزی که لازم داری و بخر.

چه عواملی باعث تب کودکان می شوند؟

تب یک بیماری نیست بلکه یکی از علائم یک بیماری محسوب می شود. تب معمولاً به این معنی است که بدن در حال مبارزه با بیماری است و سیستم ایمنی بدن در حال کار است. اگر کودک شما تب دارد، در بیشتر موارد به این معنی است که او احتمالاً سرماخوردگی یا عفونت ویروسی دیگری گرفته است. اگرچه در نوزادان کمتر دیده می شوند، ذات الریه، عفونت ادراری، عفونت گوش، یا عفونت جدی تر مانند عفونت باکتریایی خون یا مننژیت ممکن است باعث تب شود.

سایر دلایل تب در نوزادان عبارتند از:

 • واکنش به واکسیناسیون
 • گرم شدن بیش از حد بدن به خاطر پوشیدن بیش از حد لباس گرم یا وقت گذراندن طولانی در خارج از منزل در یک روز گرم تب

 

علائم تب در نوزادان چیست؟

ممکن است حالات کودک شما در مواقعی که تب دارد تغییر کند و بد اخلاق و پر سر و صداتر از حد معمول خود شود.

علائم دیگر تب در نوزادان عبارتند از:

 • کم غذا خوردن
 • عدم علاقه به بازی
 • فعالیت کمتر و بی حالی
 • تشنج

موقع تب کردن نوزاد چه کاری انجام دهیم؟

چگونه می توانم دمای بدن کودک خود را اندازه بگیرم؟

می توانید اندازه گیری دمای کودک را به چند روش مختلف نظیر از طریق راست روده (رکتال)، از راه دهان، گوش، زیر بازو (زیر بغل) یا گیجگاه انجام دهید. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) فقط استفاده از دماسنج دیجیتال در کودکان را توصیه می کند. از دماسنج های جیوه ای نباید استفاده کرد زیرا در صورت شکستن، خطر مسمومیت با جیوه وجود دارد.

دماسنج های مقعدی به دقیق ترین شکل دما را اندازه گیری می کنند و استفاده از آنها ساده است.

برای اندازه گیری دمای بدن از راه مقعد، ابتدا از تمیز بودن دماسنج اطمینان حاصل کنید. آن را با آب و صابون بشویید یا سطح آن را با الکل تمیز کنید. کودک خود را روی شکم یا به پشت بخوابانید و پاهایش را به سمت سینه خم کنید.

برای دمای مقعد ، ابتدا از تمیز بودن دماسنج اطمینان حاصل کنید. آن را با آب و صابون بشویید یا با الکل مالش دهنده پاک کنید. کودک خود را روی شکم یا پشت بخوابید و پاها را به سمت سینه خم کنید. سر دماسنج را چرب کرده و آن را به آرامی داخل دهانه رکتال قرار دهید. دماسنج دیجیتالی را حدود 2 دقیقه در محل خود نگه دارید تا صدای بوق را بشنوید. سپس دماسنج را به آرامی برداشته و دما را بخوانید.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

کودک من در چه دمایی تب دارد؟

دمای طبیعی کودک می تواند از حدود 97 تا 100.3درجه فارنهایت  (36.1 تا 37.94 درجه سانتی گراد) باشد. اکثر پزشکان درجه حرارت مقعدی 100.4 F  (38 درجه سانتی گراد) یا بالاتر را تب می دانند.

 

چه موقع با دکتر خود تماس بگیرید

در ادامه مواردی که در مورد آنها باید با پزشک تماس بگیرید و از او کمک بگیرید آورده شده است:

 • کودک شما زیر 3 ماه است و تب دارد. اگر کودک شما زیر 2 ماه است و تب دارد، این یک حالت اورژانسی محسوب می شود و باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.
 • کودک بی حال است یا به شما پاسخ نمی دهد
 • در تنفس یا غذا خوردن مشکل دارد
 • بسیار بداخلاق و کلافه است و آرام نمی شود
 • پوست کودک دچار بثورات شده است
 • علائمی از کم آبی بدن مانند کمتر مرطوب شدن پوشک، خشکی دهان ، گریه کردن بدون اشک در کودک دیده می شود
 • کودک تشنج دارد

برای پزشکان تشخیص این موضوع که نوزاد تازه متولد شده به یک ویروس ساده مانند سرماخوردگی مبتلا شده و یا عفونت جدی تری مانند عفونت ادرار، ذات الریه یا مننژیت دارد، دشوار است. به همین علت است که برای تشخیص درست علت تب نوزاد، پزشک آزمایش های خاصی نظیر آزمایش ادرار یا اشعه ایکس برای قفسه سینه تجویز می کند.

موقع تب کردن نوزاد چه کاری انجام دهیم؟

در زمان تب داشتن کودک چه کاری باید انجام دهم؟

اگر کودک شما زیر یک ماه است و تب دارد، بلافاصله با پزشک کودک خود تماس بگیرید. برای نوزادان بزرگتر، این نکات را امتحان کنید:

 • کودک خود را با آب ولرم بشویید. همیشه قبل از شستن کودک دمای آب را روی مچ دست خود بررسی کنید.
 • به کودک خود یک لایه سبک لباس بپوشانید.
 • به کودک خود مایعات کافی بدهید تا از کم آب شدن بدن او جلوگیری کند. این مایعات بسته به سن کودک باید شیر مادر، شیر خشک، محلول الکترولیت یا آب باشد. از پزشک کودک خود راهنمایی بخواهید. علائم کم آبی بدن کودک می تواند شامل کمتر ادرار کردن کودک، گریه کردن بدون اشک یا خشک شدن دهان او باشد.
 • اگر کودک شما بیش از 6 ماه دارد و از نظر پزشک ایرادی ندارد، می توانید به کودک خود استامینوفن یا ایبوپروفن کودکان بدهید. به دلیل خطر ابتلا به بیماری نادر اما خطرناکی به نام سندرم ری، هرگز به نوزادان آسپرین ندهید. همچنین به کودک زیر 6 ماه هیچ دارویی که حاوی ایبوپروفن است ندهید. قبل از دادن داروی کاهش دهنده به تب، حتماً از پزشک خود در مورد مقدار مصرف آن سؤال کنید و دستورالعمل های نوشته شده روی بسته دارو را بخوانید.

اگر نگران تب کودک خود هستید، برای مشاوره و اطمینان با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

منبع: www.webmd.com