Take a fresh look at your lifestyle.

برای تقویت سیستم ایمنی چه چیزهایی بخوریم؟

22

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با مواد خوراکی که موجب تقویت سیستم ایمنی شوند آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله برای تقویت سیستم ایمنی چه چیزهایی بخوریم؟ همراه باشید.

 

سیستم ایمنی وظایف مهمی در بدن بر عهده دارد که مهم ترین آنها مقابله با بیماری‌ها است. یکی از راه های داشتن سیستم ایمنی سالم، داشتن رژیم غذایی سالم و مفید است. برخی مکمل‌ها نیز می‌توانند در صورت ناکافی بودن رژیم غذایی در تقویت سیستم‌ ایمنی بدن موثر باشند. 

 

رژیم غذایی و مکمل ها چه نقشی در تقویت سیستم ایمنی دارند؟

سیستم‌ایمنی بدن مجموعه‌‌ای پیچیده است که متشکل از سلول‌ها، فرایندها و ترکیبات شیمیایی می باشد. وظیفه این سیستم دفاع از بدن  در برابر عوامل بیماری‌زا مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها و سموم می باشد و برای انجام درست این وظیفه باید در حفظ سلامت سیستم ایمنی کوشا باشیم. برای رسیدن به این هدف، انتخاب سبک زندگی سالم شامل مصرف مواد غذایی مفید و مغذی، داشتن خواب کافی و ورزش منظم اصلی ترین راهکارها هستند.

اگر به دنبال حقایقی در مورد سیستم ایمنی بدن هستید مقاله 10 واقعیت جالب درباره سیستم ایمنی که بهتر است بدانید را از دست ندهید.

در کنار این راهکارها، مصرف بعضی از مکمل‌ها در بهبود واکنش‌های سیستم‌ایمنی و افزایش توانایی آن در مقابله با بیماری‌ها نقش دارد. این مکمل‌ها حاوی بعضی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، عصاره‌ی گیاهان دارویی یا سایر ترکیبات شیمیایی مؤثر هستند. به یاد داشته باشید که برخی از مکمل ها با داروهایی که مصرف می کنید ممکن است تداخل داشته باشند، در نتیجه همواره پیش از مصرف هرگونه مکملی با پزشک مشورت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مکمل های مختلف و تهیه آنها، ساده ترین و امن ترین راه کمک گرفتن از داروخانه اینترنتی بی نسخه است.

مکمل‌های مفید برای تقویت سیستم‌ایمنی بدن

در ادامه مکمل‌هایی را معرفی می‌کنیم که به عنوان تقویت‌کننده‌ی سیستم‌ایمنی شناخته می‌شوند.

 

۱. ویتامینD

ویتامین D یکی از ویتامین های محلول در چربی است که بدن برای سالم و قوی ماندن سیستم‌ایمنی به آن نیاز دارد. این ویتامین باعث عملکرد بهتر مونوسیت‌ها و ماکروفاژها در مقابله با عوامل بیماری‌زا می شود. مونوسیت‌ها و ماکروفاژها دو نوع مختلف از گلبول‌های سفید خون هستند که عهده دار بخش مهمی از عملکرد دفاعی سیستم‌ایمنی هستند. علاوه بر این، ویتامین D موجب کاهش التهاب شده و از این طریق به سیستم‌ایمنی کمک می‌کند تا واکنش‌های بهتری نشان دهد.

کمبود ویتامین D در بسیاری از افراد دیده می شود و این کمبود می‌تواند تأثیر منفی روی عملکرد سیستم‌ایمنی داشته باشد. در واقع، سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی مانند آنفلوانزا و آسم آلرژیک در ارتباط است.

بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف مکمل حاوی ویتامین D می‌تواند در بهبود واکنش‌های سیستم‌ایمنی مؤثر باشد. برای نمونه، پژوهشی که به تازگی انجام شد نشان داد مصرف این مکمل‌ها می‌تواند از ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی جلوگیری کند.

همچنین بعضی دیگر از پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف مکمل حاوی ویتامین D در افرادی که به بعضی از عفونت‌های خاص مانند هپاتیت C و HIV مبتلا شده‌اند می‌تواند اثربخشی درمان‌های ضدویروسی را افزایش ‌دهد.

میزان نیاز روزانه‌ی افراد به ویتامین D، به سطح ویتامین D موجود در خون بستگی دارد؛ برای بیشتر افراد بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ واحد در روز کافی است.

برای تقویت سیستم ایمنی چه چیزهایی بخوریم؟

۲. زینک (روی)

زینک یا روی نوعی ماده‌ی معدنی است که موجب تقویت سیستم‌ ایمنی و بهبود عملکرد آن می شود. از این رو، در بسیاری از مکمل‌های دارویی و بعضی از داروها زینک به کار می رود. وجود زینک برای رشد و ارتباط بین سلولی در سلول‌های سیستم‌ ایمنی ضروری است.

زینک نقش مهمی در واکنش التهابی ایفا می‌کند، به‌طور ویژه از سد خونی مغزی (BBB) محافظت می‌کند و در جلوگیری از ورود عوامل بیماری‌زای خارجی مؤثر است.

کمبود زینک به طور قابل توجهی روی عملکرد مطلوب سیستم‌ ایمنی تأثیر گذاشته و خطر ابتلا به عفونت‌ها و بیماری‌ها مانند ذات‌الریه را افزایش می‌دهد. طبق نتایج پژوهش‌‌ها، ۱۶ درصد از عفونت‌های دستگاه تنفسی تحتانی در سراسر جهان ناشی از کمبود زینک هستند. حدود ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود زینک هستند و این کمبود در سالمندان بیشتر دیده می شود. بر اساس آمار تخمین زده می‌شود ۳۰ درصد سالمندان دچار کمبود زینک هستند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف مکمل‌های حاوی زینک علاوه بر پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، در افراد مبتلا به این بیماری‌ها مدت بیماری را هم کاهش می‌دهد. زینک اثر ضدویروسی نیز دارد.

اگر مصرف روزانه‌ی زینک بالاتر از ۴۰ میلی‌گرم نباشد، مصرف طولانی‌مدت آن برای بزرگسالان سالم معمولاً بی‌خطر است. مصرف دوزهای بیشتر می‌تواند با جذب مس تداخل داشته باشد و این تداخل موجب افزایش خطر ابتلا به عفونت‌ها می شود.

اگر مقدار مواد مغذی که از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کنید نیازهای بدنتان را به طور کامل تأمین نمی کند، به داروخانه آنلاین بی نسخه  مراجعه کرده و با انواع مکمل های غذایی آشنا شوید و مکمل دلخواه خود را تهیه کنید.

۳. ویتامین C

ویتامین C یکی از رایج ترین مکمل ها برای مقابله با بیماری ها و عفونت ها است و شاید دلیل این محبوبیت نقش مهمی است که این ویتامین در سلامت سیستم ‌ایمنی دارد. این ویتامین در بهبود عملکرد سلول‌های سیستم‌ایمنی نقش داشته و موجب افزایش توانایی آن‌ها در مقابله با عفونت‌ها را می شود. همچنین بدن برای فرایند طبیعی مرگ یاخته به ویتامین C نیاز دارد. طی این فرایند سلول‌های قدیمی پاکسازی می‌شوند و سلول‌های جدید جایگزین آن‌ها می شوند. فرایند طبیعی مرگ یاخته فرایندی است که موجب حفظ سلامت سیستم‌ایمنی می‌شود.

علاوه بر این ویتامین C  دارای عملکرد آنتی‌اکسیدانی است و نقش مؤثری در حفاظت از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از استرس اکسیداتیو ایفا می کند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های واکنش‌پذیری هستند که تجمع آن‌ها در بدن باعث استرس اکسیداتیو می‌شود. استرس اکسیداتیو سلامت سیستم‌ایمنی را به خطر انداخته و بروز بسیاری از بیماری ها را به همراه دارد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین C می‌تواند موجب کاهش شدت و مدت بیماری را در عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی شود.

نتایج پژوهش‌ها تأیید می‌کنند که مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین C در افرادی که از طریق رژیم غذایی به میزان کافی این ویتامین را دریافت نمی‌کنند می‌تواند تأثیر بسزایی در سلامت سیستم‌ایمنی داشته باشد. بالاترین میزان مجاز ویتامین C که می­توان در طول یک روز مصرف کرد، ۲۰۰۰ میلی‌گرم است. دوز معمول  مکمل‌های حاوی ویتامین C برای مصرف روزانه بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم می باشد.

 

 

سایر مکمل‌های تقویت‌کننده‌ی سیستم‌ایمنی

در کنار مکمل هایی که نام برده شدند، بسیاری از مکمل‌های دیگر هم می‌توانند در بهبود واکنش‌های سیستم‌ ایمنی نقش داشته باشند:

مکمل های مناسب برای تقویت سیستم ایمنی

۴. سلنیوم

سلنیوم یک ماده‌ی معدنی ضروری برای حفظ سلامت سیستم‌ ایمنی است. پژوهش‌های انجام شده روی حیوانات نشان می‌دهند مکمل‌های حاوی سلنیوم می‌توانند موجب افزایش توانایی سیستم‌ ایمنی در مبارزه با گونه‌های مختلف ویروس‌ آنفلوانزا مانند H1N1 می شوند.

 

۵. سیر

سیر دارای خواص ضدالتهابی و ضدویروسی بسیار مؤثری است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند سیر گلبول‌های سفید خون از نوع محافظ مانند سلول‌های کشنده طبیعی (NK) و ماکروفاژها را تحریک کرده و از این طریق نقش مؤثری در بهبود سلامت سیستم‌ ایمنی ایفا می کند. البته تعداد کمی از این پژوهش‌ها روی انسان انجام شده‌اند.

سیر فواید بسیاری برای بدن دارد که در مقاله 11 فایده اثبات شده سیر برای سلامتی می توانید آنها را بخوانید.

۶. شیرین‌بیان

ترکیبات مختلفی در شیرین‌بیان وجود دارد که یکی از آنها گلیسیرریزین است. این ماده می‌تواند به مقابله با عفونت‌های ویروسی کمک کند. آزمایشات انجام‌شده نشان داده اند، گلیسیرریزین عملکرد ضدویروسی دارد. سندرم تنفسی حاد یا سارس ناشی از فعالیت کروناویروسی به نام سارس (SARS-CoV) است. در آزمایشات مشخص شد گلیسیرریزین می‌تواند از فعالیت بیشتر این ویروس در بدن جلوگیری کند. به یاد داشته باشید که مصرف این گیاه به افرادی که فشارخون یا تپش قلب دارند توصیه نمی شود.

تو این شرایط کرونا بهتره سیستم ایمنی قوی تری داشته باشی تا کمتر خطر تهدیدت کنه… پس یه سر به بی نسخه بزن و مکمل ها و محصولات گیاهی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن ببین و به راحتی بخر و در خونت تحویل بگیر!!!

۷. ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B مانند پیریدوکسین (B6) و کوبالامین (B12) نقش مهمی در بهبود واکنش‌های سیستم‌ ایمنی دارند و کمبود آنها که در بیشتر بزرگسالان مشاهده می‌شود، می‌تواند موجب اختلال در سلامت سیستم‌ ایمنی و عملکرد آن شود.

 

۸. کورکومین

ماده مؤثره موجود در زردچوبه کورکومین نام دارد که خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. بر اساس نتایج بدست آمده از پژوهش هایی که روی حیوانات انجام شده است نشان می دهند کورکومین در بهبود عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد.

 

۹. سرخارگل (اکیناسه)

سرخارگل گیاهی از تیره‌ی کاسنی‌ها است. نتایج بدست آمده از نتایج پژوهش ها نشان دهنده آن است که این گیاه می‌تواند در بهبود سلامت سیستم‌ ایمنی مؤثر باشد. همچنین سرخارگل می‌تواند با برخی ویروس‌های تنفسی مانند ویروس سین‌سیشیال تنفسی و راینو ویروس (ویروس سرماخوردگی انسانی) مبارزه کند.

بر اساس نتایج پژوهش‌های علمی، همه‌ی مکمل‌های معرفی‌شده در این قسمت تقویت‌کننده‌ی سیستم‌ ایمنی هستند. اما به یاد داشته باشید؛ بسیاری از تأثیراتی که این مکمل‌ها می‌توانند روی سلامت سیستم‌ ایمنی داشته باشند، به‌طور کامل در انسان‌ آزمایش نشده است و تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

 

کرونا و مکمل‌های تقویت سیستم‌ ایمنی بدن

مهم­ترین نکته ای که باید در مورد مصرف مکمل ها بدانید این است که هیچ مکملی نمی‌تواند بیماری‌ها را درمان کند یا از ابتلا به آن‌ها پیش‌گیری کند.

در شرایط همه‌گیریCOVID-19، توجه به این نکته بسیار مهم است که مصرف مکمل‌ها، رژیم‌های غذایی یا بعضی از تغییراتی که در سبک زندگی ایجاد می‌کنید نمی‌توانند از شما در برابر ابتلا به این بیماری محافظت کنند. تنها راه موجود برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

از آنجا که مکمل‌های حاوی ویتامین D تأثیر بسزایی روی عملکرد و سلامت سیستم‌ ایمنی دارند، بارها در ارتباط با COVID-19 مورد بررسی قرار گرفته‌اند. نتایج این بررسی ها حاکی از آن بود که این مکمل‌ها تنها در تسریع روند بهبودی مؤثر هستند و موجب پیشگیری از افزایش التهاب در دستگاه تنفسی می شوند. پژوهشگران معتقدند برای توصیه به مصرف ویتامین D به منظور درمان یا پیشگیری از ابتلا به COVID-19 باید پژوهش‌های گسترده‌تری انجام شود.

 

نکات پایانی

مکمل های متنوعی در بازار برای تقویت سیستم ایمنی یافت می شوند. به عنوان مثال، مکمل‌های حاوی زینک، ویتامین C یا ویتامین D به عنوان مکمل‌های تقویت‌کننده‌ی سیستم‌ ایمنی شناخته می‌شوند و پژوهش‌های علمی هم تأثیرات مفید آن‌ها را تأیید می‌کنند.

اگرچه مصرف این مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی مفید هستند، اما نباید جای سبک زندگی سالم را بگیرند.رژیم غذایی متعادل و سرشار از مواد مغذی، خواب کافی، ورزش منظم و ترک سیگار از مهم‌ترین راهکارها برای حفظ سلامت سیستم‌ ایمنی هستند که می توانند خطر ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌ها را کاهش ‌دهند.

اگر تصمیم دارید از مکمل‌های تقویت‌کننده‌ی سیستم‌ ایمنی استفاده کنید، در مرحله‌ی اول با پزشک مشورت کنید چرا که ممکن است بعضی از مکمل‌ها با بعضی از داروها تداخل داشته باشند یا اینکه برای همه‌ی افراد مناسب نباشند.

در این مقاله در مورد موارد تقویت کننده سیستم ایمنی صحبت کردیم. برای اطلاع از اینکه چطور بفهمیم سیستم ایمنی ضعیفی داریم مقاله از کجا بفهمیم سیستم ایمنی ضعیفی داریم؟ را بخوانید.