Take a fresh look at your lifestyle.

در مورد شب ادراری کودکان چه چیزهایی باید بدانیم؟

31

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با نکاتی در مورد شب ادراری در کودکان و راه هایی برای حل این مشکل و کمک به کودک خود آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله در مورد شب ادراری کودکان چه چیزهایی باید بدانیم؟ همراه باشید.

شب ادراری یک مشکل شایع در کودکان است اما می تواند بزرگسالان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله مثانه ای که قادر به نگه داشتن ادرار برای یک شب کامل نیست، یک بیماری ادرار مانند عفونت ادراری، مشکلات عاطفی یا دلایل دیگر رخ دهد. روش های زیادی برای درمان یا جلوگیری از شب ادراری وجود دارد. محدود کردن مایعات می تواند به شما کمک کند و همچنین هشدارهای مربوط به شب ادراری که کودک را در هنگام احساس خیس بودن از خواب بیدار می کند.

احتمالا از این که کودک شما هر شب رختخواب خود را خیس می کند ناراحت و نا امید شده اید و خود کودک نیز از این موضوع ناراحت است. حتی ممکن است نگران وجود یک مشکل جدی برای کودکتان باشید.

معمولاً شب ادراری به مرور زمان از بین رفته و به ندرت نشانه وجود یک مشکل جدی است. هر چند، گاهی اوقات به کمک پزشکی نیاز است. در اینجا پاسخ های بسیاری از سوالات شما در مورد بی اختیاری ادرار در کودکان وجود دارد.

 

تو بخش مادر و کودک داروخانه آنلاین بی نسخه هر چیزی که لازم داشته باشی رو می تونی پیدا کنی، بخری و در خونه تحویل بگیری!!!

شب ادراری در کودکان چقدر رایج است؟

حدود 40٪ کودکان 3 ساله تخت خود را خیس می کنند. متخصصان به طور کامل نمی دانند که چرا یک کودک به خیس کردن رختخواب خود ادامه می دهد و دیگری این کار را نمی کند. این امر می تواند مربوط به رشد کودک باشد. گاهی اوقات مثانه کودک به اندازه کافی برای ذخیره ادرار در کل شب رشد نکرده است. گاهی اوقات نیز کودک هنوز توانایی تشخیص پر بودن مثانه، بیدار شدن از خواب و رسیدن به دستشویی را ندارد.

 

شب ادراری تا چه حد طبیعی است؟

دامنه بحث در مورد شب ادراری بسیار گسترده است. به طور معمول ، یک کودک بین 2 تا 4 سالگی برای رفتن به توالت آموزش می بیند اما بعضی از آنها تا سنین بالاتر نیز در طول شب رختخواب خود را خیس می کنند. در سن 5 یا 6 سالگی، 85٪ از کودکان دچار شب ادراری نمی شوند، اما بعضی از کودکان هنوز تا 10 یا 12 سالگی گاه به گاه بستر خود را خیس می کنند.

گاهی اوقات ممکن است کودکی که برای مدتی شب ادراری نداشته، دوباره شروع به خیس کردن تختخواب کند. این امر ممکن است در اثر مسائل مختلفی از جمله استرس خانوادگی یا مشکلات مربوط به مدرسه ایجاد شود. با بالغ شدن دستگاه های بدن کودک، احتمال شب ادراری آنها کم است. در سالهای نوجوانی یا زودتر از آن، تقریباً همه بچه هایی که رختخواب خود را خیس می کرده اند، مشکل خود را پشت سر گذاشته اند و فقط یک درصد یا کمتر از این افراد، هنوز در این زمینه مشکل دارند.

اکثر کودکانی که در سنین مدرسه قرار دارند و شب ها رختخواب خود را خیس می کنند، دچار مشکلی که پزشکان “شب ادراری اولیه” می نامند، هستند. آنها هرگز مثانه خود را در طول شب کنترل نمی کنند. سابقه خانوادگی نیز در بی اختیاری در کودکان نقش دارد. اگر خودتان در کودکی رختخواب خود را خیس می کرده اید، زمانی که کودکتان این کار را انجام می دهد نیز تعجب نکنید.

در مورد شب ادراری کودکان چه چیزهایی باید بدانیم؟

چه موقع باید با پزشک متخصص اطفال در مورد شب ادراری صحبت کنیم؟

هر زمان که شب ادراری کودکتان شما را نگران کرده است می توانید موضوع را با پزشک مطرح کنید. اگر کودک شما شب ادراری نداشته و این مشکل در او شروع شده است، فوراً پزشک متخصص اطفال خود را مطلع کنید. پزشک کودک شما می تواند کودک شما را ارزیابی کند تا مطمئن شود مشکل مربوط به استرس بوده یا به دلیل یک بیماری پزشکی زمینه ای است. البته این احتمال کم است و فقط 1٪ از تمام مشکلات شب ادراری به دیابت، عفونت ها، ناهنجاری های مثانه یا کلیه یا بیماری پزشکی دیگر مربوط می شود. اگر کودک شما علائم غیرمعمولی مانند سوزش هنگام ادرار یا دفع ادرار خونی دارد، فوراً با پزشک صحبت کنید.

 

چگونه می توانم به پزشک کمک کنم که مشکل شب ادراری کودک من را حل کند؟

برای کمک به حل شدن شب ادراری کودک خود، یک کارآگاه خوب در خانه باشید. برای پاسخ به این سؤالات آماده باشید:

  • آیا سابقه خانوادگی در مورد شب ادراری وجود دارد؟
  • آیا شرایط خاص یا غذاها و نوشیدنی ها باعث بیشتر شدن شب ادراری می شوند؟
  • آیا فرزند شما نزدیک به زمان خواب مایعات می نوشد؟
  • آیا علائم غیرمعمولی مانند ادرار خونی وجود دارد؟

فکر می کنی کودکت به اندازه کافی رشد نمی کنه و از بقیه هم سن و سالاش ریز تره؟ تو بی نسخه مکمل های رشد کودک خوبی هست که می تونی تهیه کنی تا کودکت رشد بهتری داشته باشه.

برای درمان شب ادراری چه کاری باید انجام داد؟

پزشک متخصص اطفال ممکن است آزمایش ادرار را انجام دهد تا ببیند آیا عفونت ادراری وجود دارد که می تواند باعث تشدید شب ادراری شود یا خیر. همچنین ممکن است پزشک آزمایشات دیگری را برای بررسی سلامت سیستم ادراری فرزند شما درخواست کند.

 

در مورد شب ادراری در کودکان چه موارد دیگری می توان انجام داد؟

برای کاهش شب ادراری، متخصص اطفال ممکن است اقدامات مختلفی مانند موارد زیر را پیشنهاد کند:

 

  • مایعات را قبل از خواب محدود کنید.
  • از یک دستگاه هشدار استفاده کنید که به محض تشخیص رطوبت، کودک را از خواب بیدار می کند. این “آموزش شرطی سازی” است که اگر به طور مداوم برای سه تا چهار ماه استفاده شود، به نظر می رسد حداقل 75٪ از موارد کار می کند. دستگاه ها ارزان و به راحتی در دسترس هستند و باید قبل از هر دارویی این روش را امتحان کرد.
  • داروهای تجویزی را که بدن را مجبور می کند شب ها ادرار کمتری تولید کند، امتحان کنید. به طور معمول، این گزینه زمانی مطرح می شود که کودک حداقل 7 سال داشته باشد و سایر روش های درمانی شکست خورده باشند.

در مورد شب ادراری کودکان چه چیزهایی باید بدانیم؟

چگونه می توانم برای درمان شب ادراری به کودکم کمک کنم؟

به کودک خود اطمینان دهید که شب ادراری در کودکان معمول است و نباید شرمنده باشد و تقریباً همه کودکان در نهایت از این دوران می گذرند و این مشکل را پشت سر می گذارند. اطمینان حاصل کنید که خواهر و برادر کودک نیز این موضوع را درک می کنند و اجازه ندهید که کودکی که شب ادراری دارد را اذیت کنند.

سرزنش یا عصبانی شدن باعث نمی شود شب ادراری کودک متوقف شود. مسئله شب ادراری کودک را مقابل دیگران مطرح نکنید تا کودک شرمنده نشود. خجالت فقط استرس و اضطراب آنها را افزایش می دهد

شب ادراری اغلب در خانواده ها انجام می شود. اگر شما یا همسرتان در کودکی رختخواب خود را خیس کرده اید، در این مورد با کودک خود صحبت کنید. این به آنها کمک می کند ببینند که افراد با بزرگتر شدن از این مشکل گذر می کنند و این می تواند به آنها کمک کند کمتر احساس تنهایی و خجالت کنند.

دستشویی رفتن را بخشی از برنامه روزانه آنها قرار دهید و قبل از خواب حتما به آنها یادآوری کنید که به دستشویی بروند. همچنین به آنها یادآوری کنید که بلند شدن در طول شب برای استفاده از سرویس بهداشتی مشکلی ندارد. چراغ های روشن در شب می توانند به آنها کمک کنند تا در صورت نیاز راه خود را پیدا کنند.

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

می توانید از کودک خود بخواهید در تعویض ملحفه یا قرار دادن رختخواب در لباسشویی به شما کمک کنند. اطمینان حاصل کنید که آنها می فهمند این مجازات نیست، فقط بخشی از کارهایی است که باید انجام شود. این کار به این منظور است که بدون اینکه آنها را سرزنش کرده یا احساس شرم کنند، نسبت به شب ادراری خود بیشتر آگاه شوند.

اگر می خواهید شب را در مکانی دیگر بخوابید و کودک شما در این مورد استرس دارد، مراحلی را که برای خیس نکردن رختخواب در خانه انجام می دهد به او یادآوری کنید. داشتن شلوار جاذب و لباس اضافی می تواند خیال آنها را راحت کند. کیسه خواب با آستر ضد آب نیز ممکن است کمک کند. پیش از این، میزبان را نیز از این موضوع مطلع کنید.

اگر فرزندان شما از کودکان دیگر اجتناب می کند یا با جراحات غیر قابل توضیح به خانه می آید، ممکن است مورد آزار و اذیت دیگران قرار گرفته باشد. به صحبت های فرزندتان گوش دهید. با آنها صحبت کنید و به آنها بگویید که می دانید تقصیر آنها نیست. سپس با افراد در مدرسه آنها صحبت کنید و از آنچه دیده اند بپرسید. با معلمان و کارکنان مدرسه همکاری کنید تا راههایی برای متوقف کردن مزاحمت ها برای کودکتان پیدا کنید.

منبع: www.webmd.com