Take a fresh look at your lifestyle.

کدام داروها تأثیر واکسیناسیون کووید 19 را ضعیف می کند؟

56

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما را با داروهایی که ممکن است در روند واکسیناسیون تأثیر گذاشته و اثر آن را کم کند آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله کدام داروها تأثیر واکسیناسیون کووید 19 را ضعیف می کند؟ همراه باشید.

  • بیش از 3 درصد افراد بیمه شده زیر 65 سال در آمریکا از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی را ضعیف می کند.
  • شیوع مصرف این داروها این نگرانی را بوجود می آورد که ممکن است تأثیر واکسیناسیون کووید 19 را کاهش دهند.
  • متخصصین برای حل این مشکل پیشنهاد می کنند زمان مصرف این داروها را تغییر دهیم و یا برای این بیماران از تقویت کننده ها استفاده شود.
  • به بیماران دارای نقص ایمنی پیشنهاد می شود حتی پس از انجام واکسیناسیون، نکات بهداشتی مانند شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی را انجام دهند.

محققین دانشگاه میشیگان دریافته اند که بیش از 3 درصد افراد بیمه شده زیر سن 65 سال از داروهایی استفاده می کنند که موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی می گردد. از آنجایی که استفاده از این داروها ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس کووید 19، احتمال ابتلا به آن را بالا ببرد، لذا این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این شواهدی وجود دارند که نشان می دهد مصرف این داروها تأثیر واکسیناسیون کووید 19 را نیز ممکن است کاهش دهند.

اگه مواد ضد عفونی کننده یا ماسک لازم داری نیازی نیست تا داروخونه بری. برو تو سایت بی نسخه هر چی که می خوای رو بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

کدام داروها می توانند سیستم ایمنی را ضعیف کنند؟

دکتر بث والاس، روماتولوژیست از مرکز دارویی میشیگان، می گوید داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی معمولا زمانی استفاده می شوند که پاسخ ایمنی نادرستی در بدن دیده می شود که ممکن است بخش هایی از بدن خود بیمار را تخریب کند.

کدام داروها تأثیر واکسیناسیون کووید 19 را ضعیف می کند؟

به عنوان مثال می توان به بیماری های خود ایمنی نظیر آرتریت روماتوئید اشاره کرد که در آن سیستم ایمنی بدن به برخی از بخش های بدن خود بیمار، مانند مفاصل، به عنوان یک تهدید نگاه کرده و به آن حمله کرده و آسیب می رساند. داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی در این مواقع می توانند برای محدود کردن حملات سیستم ایمنی به بافت های بدن خود بیمار، مورد استفاده قرار بگیرند.

دکتر والاس می گوید موقعیت دیگری که در آن نیاز به استفاده از داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی است، در زمان دریافت عضو پیوندی است. در این زمان داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی برای پیشگیری از حمله سیستم ایمنی به عضو جدید استفاده می شود، چرا که سیستم ایمنی به عضو جدید به عنوان یک عضو بیگانه نگاه کرده و ممکن است به آن حمله کند.

علاوه بر این برخی از انواع شیمی درمانی که برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود، می توانند دارای عارضه جانبی ضعیف شدن سیستم ایمنی باشند. طبق گفته دکتر والاس، این داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی، برای افراد دیگری که دچار این بیماری های مزمن نیستند، استفاده نمی شود. اگرچه، نوعی از داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی به نام استروئید ها میزان مصرف بالایی دارند. استروئید ها شامل داروهایی از جمله پردنیزولون و دگزامتازون می باشد. این داروها در مدت زمان کوتاه برای کمک به درمان مشکلات آلرژیک، برونشیت و سینوس می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر والاس هم چنین اضافه می گوید: “این یک مشکل است. چرا که استروئیدها به شدت سیستم ایمنی را ضعیف می کنند. حتی دوزهای بسیار کم و دوره های بسیار کوتاه مصرف این داروها می تواند احتمال ابتلای افراد به آلودگی های مختلف را افزایش دهد و پاسخ بدن به واکسن ها از جمله واکسن کووید 19 را کم کند.”

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

این داروها چگونه تأثیرگذاری واکسن را کاهش می دهند؟

طبق گفته دکتر والاس، واکسن به سیستم ایمنی می آموزد که یک نوع مشخص از تهدید را شناسایی کرده تا بتواند در صورت مشاهده مجدد آن تهدید، با آن مقابله کند. با این حال، داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی موجب کاهش توانایی سیستم ایمنی برای تشخیص و مقابله با این تهدید ها می شود. ضعیف سیستم ایمنی زمانی کارآمد است که بدن دچار بیماری خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید بوده و نیاز به کاهش پاسخ ایمنی بدن باشد. اما داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی در زمانی که بدن نیاز به پاسخ ایمنی مناسب دارد نیز، اجازه این پاسخ را نمی دهند. به همین علت افرادی که این داروها را مصرف می کنند ممکن است پاسخ ضعیف تر و آهسته تری به واکسیناسیون کووید 19 بدهند.

 

برای کاهش این مشکل چه می توان کرد؟

متخصصین معتقدند راه هایی برای متوقف کردن این مشکل وجود دارد. دکتر والاس پیشنهاد می دهد که مصرف این داروها نزدیک زمان دریافت واکسیناسیون قطع شود، و یا تزریقات داخل رگ تا زمانی که سیستم ایمنی زمان لازم برای پاسخ ایمنی مناسب به تزریق را داشته باشد، به تعویق بیفتد.

دکتر مگان بیکر، متخصص اپیدمیولوژی، اضافه کرد که اگر انعطاف پذیری در زمان بندی دریافت داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی وجود داشته باشد، متخصصین پیشنهاد می دهند دریافت سری های واکسن کووید 19 حداقل 2 هفته قبل از شروع دارو درمانی باشد. با این حال، اگر این امر امکان پذیر نبود، پیشنهاد می شود که بیماران با متخصصین خود در مورد خطرات و مزایای به تعویق انداختن درمان صحبت کنند.

در ادامه دکتر والاس توضیح داد که پیشنهاداتی که در این زمینه برای زمان بندی دریافت دارو مطرح می شود، باری افراد مختلف با توجه به نیاز آنها متفاوت است. برای مثال ریسک قطع کردن دارو در فردی که در حال دریافت شیمی درمانی برای درمان سرطان فعال است، با فردی که برای 10 سال تحت معالجه آرتریت روماتوئید پایدار است، بسیار متفاوت است.

او هم چنین اشاره کرد که تأثیر داروهای مختلف ضعیف کننده سیستم ایمنی بر روی پاسخ واکسن، متفاوت است. بنابراین راهنمایی هایی که برای یک بیماری یا داروی خاص انجام می شود، ممکن است برای دیگر بیماری و داروها مناسب نباشد.

 

آیا افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید واکسینه شوند؟

کدام داروها تأثیر واکسیناسیون کووید 19 را ضعیف می کند؟

طبق گفته دکتر بیکر، در کل افرادی که تحت درمان های سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند، می توانند و باید واکسینه شوند. اگرچه اثر محافظتی واکسن با توجه به شرایط اساسی هر فرد و یا درمان های سرکوب کننده سیستم ایمنی متفاوت است، اما به هر حال اکثر افراد تا حدی توسط واکسن محافظت می گردند.

از آنجایی که ممکن است تأثیرگذاری واکسن کاهش یابد، به افرادی که دچار بیماری خود ایمنی هستند پیشنهاد می شود نکات بهداشتی نظیر زدن ماسک، شستن دست ها و حفظ فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

منبع: www.healthline.com