Take a fresh look at your lifestyle.

کدام مواد غذایی آلرژی زا هستند؟

16

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با 8 ماده غذایی که بیشتر از سایرین آلرژی ایجاد می کنند آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله کدام مواد غذایی آلرژی زا هستند؟ همراه باشید.

آلرژی غذایی یک مشکل بسیار شایع است که حدود ۵٪ از بزرگسالان و ۸٪ از کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد و این درصدها در حال افزایش است.

جالب است بدانید که اگرچه هر غذایی ممکن است آلرژی ایجاد کند، اما بیشتر آلرژیهای غذایی ناشی از مصرف هشت نوع ماده غذایی هستند.

این مقاله مروری دقیق بر روی هشت مورد حساسیت غذایی شایع خواهد داشت و در مورد علائم آلرژی‌ها، این که چه کسی در معرض خطر است و چه کاری برای بهبود علائم آلرژی می توان انجام داد بحث خواهد کرد.

 

آلرژی غذایی چیست؟

آلرژی غذایی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن بعضی از مواد غذایی باعث ایجاد واکنش ایمنی غیرطبیعی می‌شوند.

علت آلرژی این است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه برخی از پروتئین‌های موجود در یک ماده‌ی غذایی را مضر تشخیص می‌دهد. سپس بدن یکسری اقدامات محافظتی از جمله آزادسازی مواد شیمیایی مانند هیستامین، که باعث التهاب می‌شود را شروع می‌کند.

در افرادی که مبتلا به آلرژی غذایی هستند، مصرف غذای آلرژی زا حتی به مقدار بسیار کم نیز می تواند موجب واکنش آلرژیک گردد.

تو این شرایط کرونا بهتره سیستم ایمنی قوی تری داشته باشی تا کمتر خطر تهدیدت کنه… پس یه سر به بی نسخه بزن و مکمل ها و محصولات گیاهی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن ببین و به راحتی بخر و در خونت تحویل بگیر!!!

علائم آلرژی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض غذای آلرژی زا در هر جایی ظاهر شود. این علائم می تواند شامل برخی از موارد زیر باشد:

 • تورم زبان، دهان یا صورت
 • ایجاد مشکل در تنفس
 • افت فشارخون
 • استفراغ
 • اسهال
 • کهیر
 • جوش‌های خارشی

در موارد شدیدتر آلرژی غذایی می‌تواند باعث آنافیلاکسی شود. علائم این حالت که می‌توانند خیلی سریع ظاهر شوند، شامل بثورات خارش‌دار، تورم گلو یا زبان، تنگی نفس و فشار خون پایین است. برخی موارد می‌توانند کشنده باشند.

در بسیاری از موارد عدم تحمل مواد غذایی با حساسیت های غذایی اشتباه گرفته می شوند. اما باید بدانید که عدم تحمل مواد غذایی سیستم ایمنی بدن را درگیر نمی کند. در واقع عدم تحمل مواد غذایی گرچه کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهند، اما زندگی فرد را تهدید نمی کنند.

آلرژی‌های غذایی می‌توانند به دو نوع اصلی تقسیم‌بندی شوند: آنتی‌بادی IgE و آنتی‌بادیِ غیرIgE . آنتی‌بادی نوعی پروتئین خون است که سیستم ایمنی بدن برای شناسایی و مبارزه با عفونت از آن استفاده می‌کند.

در آلرژی غذایی IgE، آنتی‌بادی IgE به وسیله سیستم ایمنی بدن آزاد می‌شود. در آلرژی غذایی غیر IgE، آنتی‌بادی IgE آزاد نمی‌شود و از سایر قسمت‌های سیستم ایمنی بدن برای مقابله با تهدیدی که قابل تشخیص باشد استفاده می شود.

کدام مواد غذایی آلرژی زا هستند؟

هشت آلرژی غذایی رایج:

۱. شیر گاو

حساسیت به شیر گاو اغلب در نوزادان و خردسالان مشاهده می‌شود، به ویژه هنگامی که قبل از شش ماهگی پروتئین شیر گاو به آنها داده شده باشد. این آلرژی یکی از رایج ترین انواع آلرژی‌های دوران کودکی است که ۲ تا ۳٪ از نوزادان و کودکان نوپا را مبتلا می‌کند.

اما حدود ۹۰٪ از کودکانِ مبتلاشده پس از 3 سالگی بهبود پیدا می کنند به همین علت این مشکل در بزرگسالان بسیار کم‌تر است.

آلرژی به شیر گاو می‌تواند به دو شکل IgE و غیر IgE بروز کند، اما حساسیت به شیر گاو از نوع IgE شایع‌ترین و جدی‌ترین نوع آن است.

کودکان یا بزرگسالان مبتلا به آلرژی IgE معمولا حدود ۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از مصرف شیر گاو واکنش نشان می‌دهند. این افراد معمولا علائمی مانند تورم، خارش، کهیر، استفراغ و در موارد نادر آنافیلاکسی را تجربه می‌کنند.

آلرژی غیر IgE معمولاً بیشتر دارای علائم روده‌ای مانند استفراغ، یبوست یا اسهال و همچنین التهاب دیواره‌ی روده است.

تشخیص آلرژی غیر IgE به شیر بسیار دشوار است. به این دلیل که بعضی اوقات علائم می‌توانند غلائم عدم تحمل غذایی باشند و آزمایش خون برای تشخیص آن وجود ندارد.

اگر فردی دچار آلرژی به شیر گاو باشد، تنها راه درمان آن خودداری از مصرف شیر گاو و هر محصول حاوی شیر گاو است. این محصولات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شیر
 • پودر شیر
 • پنیر
 • کره
 • مارگارین (کره نباتی)
 • ماست
 • خامه (سرشیر)
 • بستنی

در نوزادانی که نسبت به شیر گاو آلرژی دارند، مادر نیز ممکن است مجبور شود شیر گاو و محصولات حاوی آن را از رژیم غذایی خود حذف کند.

در مورد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه نمی‌کنند، پزشک کودک می تواند محصولی جایگزین برای شیر خشک هایی که بر اساس شیر گاو ساخته شده است را معرفی کند..

اگر به تجهیزات پزشکی نیاز داری وقت تلف نکن و از بی نسخه هر چی که لازم داری رو بخر…

۲. تخم‌مرغ

حساسیت به تخم‌مرغ دومین علت شایع آلرژی غذایی در کودکان است. اما ۶۸ درصد از کودکانی که به تخم مرغ حساسیت دارند، تا سن ۱۶ سالگی آلرژی خود را پشت سر می‌گذارند. علائم این آلرژی شامل موارد زیر است:

 • ناراحتی گوارشی، مانند معده درد
 • واکنش‌های پوستی، مانند کهیر یا بثورات (جوش و خارش) پوستی
 • مشکلات تنفسی
 • آنافیلاکسی (این مورد نادر است)

جالب است بدانید که ممکن است فقط به سفیده‌ی تخم مرغ حساسیت داشته باشید، اما به زرده‌ی آن حساسیتی نداشته باشید و بالعکس. این به این دلیل است که پروتئین موجود در سفیده و زرده تخم مرغ کمی باهم فرق دارند. با این حال بیشتر پروتئین‌های ایجادکننده‌ی آلرژی در سفیده وجود دارد، بنابراین آلرژی به سفیده‌ی تخم مرغ شایع‌تر است.

هم چون سایر آلرژی ها، برای درمان آلرژی به تخم مرغ نیز باید از یک رژیم غذایی بدون تخم مرغ پیروی کنید. اما ممکن است مجبور نباشید از همه‌ی غذاهای مربوط به تخم مرغ اجتناب کنید، زیرا حرارت دادن به تخم مرغ می‌تواند شکل پروتئین‌های ایجادکننده‌ی آلرژی را تغییر دهد.

در واقع یک مطالعه نشان داده است که حدود ۷۰ درصد از کودکان مبتلا به آلرژی تخم مرغ می‌توانند خوردن بیسکویت یا کیک حاوی تخم مرغِ پخته را تحمل کنند.

برخی مطالعات همچنین نشان داده‌اند که خوراندن غذاهای پخته شده به کودکان مبتلا به آلرژی تخم مرغ می‌تواند مدت زمان چیره شدن بر این آلرژی را برای آنها کوتاه‌تر کند.

با این وجود، این امر در مورد همه‌ی افراد صدق نمی‌کند، و در صورت آلرژی به تخم مرغ عواقب مصرف آن می تواند شدید باشد. به همین دلیل اگر به این آلرژی مبتلا هستید قبل از خوردن هر نوع ماده غذایی حاوی تخم مرغ باید با پزشک خود مشورت کنید.

کدام مواد غذایی آلرژی زا هستند؟

۳. آجیل‌ها و مغزهای درختی

این نوع حساسیت که بسیار شایع است، شامل آلرژی به برخی از مغزها و دانه‌های حاصل از درختان است. برخی از نمونه‌های آجیل درختی عبارتند از:

 • آجیل‌ برزیلی
 • بادام
 • بادام هندی
 • پسته
 • مغزهای کاج
 • گردو

کسانی که نسبت به مغزهای درختی آلرژی دارند، به محصولات غذایی ساخته‌شده با این مغزها مانند کره‌ی مغزها و روغن حاصل از آنها نیز حساسیت خواهند داشت.

در صورتی که فردی حتی به یک یا دو نوع از این مغزهای درختی حساسیت داشته باشد، بهتر است از خوردن تمام انواع آنها خودداری کند. این به این دلیل است که حساسیت به یک نوع آجیل درختی خطر ابتلا به حساسیت به انواع دیگر آجیل درختان را افزایش می دهد.

به علاوه، پرهیز از تمام انواع مغزها راحت‌تر از پرهیز از یک یا دو نوع از آنهاست. برخلاف سایر آلرژی‌ها، آلرژی به مغزهای درخت معمولاً تا آخر عمر ادامه دارد.

همچنین آلرژی‌ها می‌توانند بسیار شدید باشند و حدود پنجاه درصد از مرگ‌های مربوط به آنفیلاکسی‌ ناشی از آلرژی به مغزهای درختی هستند.

به همین دلیل به افرادی که به آجیل‌ها و مغزها آلرژی دارند (و نیز افرادی که به سایر آلرژی‌های خطرناک و مرگبار مبتلا هستند) توصیه می‌شود همیشه داروی اِپی‌پن همراه داشته باشند.

اِپی‌پن ابزاری بالقوه برای نجات جان انسان‌هاست، کسانی که آلرژی دارند اِپی‌پن را به خود تزریق می‌کنند، در صورت بروز واکنش آلرژیک شدید این دارو یک دوز آدرنالین تزریق می‌کند.

آدرنالین هورمونی است که به طور طبیعی در هنگام استرس واکنش «جنگ یا فرار» را برمی‌انگیزد.

وقتی آدرنالین به صورت تزریق وارد بدن فردی می‌شود که واکنش آلرژیک شدید دارد، می‌تواند اثرات آلرژی را معکوس کند و جان فرد را نجات دهد.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

۴. بادام زمینی

آلرژی به بادام زمینی مانند آلرژی به مغز درخت بسیار شایع است و می‌تواند باعث واکنش‎های حساسیتی شدید و کشنده شود.

اما این دو وضعیتِ آلرژیک متمایز در نظر گرفته می‌شوند، زیرا بادام زمینی جزو حبوبات است و کسانی که آلرژی به بادام زمینی دارند غالباً به مغزها و آجیل‌های درختی نیز حساسیت دارند.

دلیل ایجاد حساسیت به بادام زمینی در افراد مشخص نیست، با این حال در افرادی که سابقه خانوادگی آلرژی به بادام زمینی دارند احتمال ابتلا به این نوع آلرژی بالاتر است.

به همین دلیل پیش از این تصور می‌شد که قراردادن بادام زمینی در رژیم غذایی مادر شیرده یا در طی دوره ای که می خواهید کودک را از شیر بگیرید ممکن است باعث ایجاد حساسیت به بادام زمینی شود. اما مطالعات نشان داده است که مصرف زودهنگام بادام زمینی ممکن است باعث ایمن ‌شدن بشود.

آلرژی به بادام زمینی حدود ۴ تا ۸ درصد از کودکان و ۱ تا ۲ درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. با این حال در میان کودکانی که به آلرژی نسبت به بادام زمینی مبتلا هستند، حدود 15تا 22 ٪ از آنها با رفتن به سن نوجوانی این مشکل را پشت سر می گذارند.

،آلرژی بادام زمینی نیز هم چون سایر آلرژی‌ها با توجه به ترکیبی از سابقه بیمار، آزمایش خارش پوست، آزمایش خون و چالش‌های غذایی تشخیص داده می‌شود.

در حال حاضر، تنها درمان موثر برای این آلرژی، پرهیز کامل از بادام زمینی و محصولات حاوی بادام زمینی است. اما درمان‌های جدیدی برای کودکان مبتلا به آلرژی بادام زمینی در حال انجام است. این موارد شامل دادن مقادیر دقیق و کم بادام زمینی تحت نظارت دقیق پزشک به منظورِ حساسیت‌زدایی از آلرژی است.

حساسیت به صدف و ماهی

۵. صدف‌ماهی

حساسیت به صدف ناشی از حمله بدن به پروتئین های موجود در خانواده سخت پوستان و ماهیان نرم تن است که به صدف معروف هستند. صدف‌ماهیان عبارتند از:

 • میگو
 • شاه‌ میگو
 • خرچنگ آب شیرین
 • خرچنگ دریایی
 • ماهی مرکب
 • گوش‌ماهی

متداول‌ترین عامل ایجاد حساسیت به غذاهای دریایی پروتئینی به نام تروپومیوزین است. پروتئین‌های دیگری که ممکن است در ایجاد پاسخ ایمنی نقش داشته باشند، آرژینین کیناز و زنجیره سبک میوزین (پروتئین اساسی میوزین) هستند.

به طور معمول علائم مربوط به آلرژی صدف ماهی ها خیلی سریع ظاهر می شوند و مشابه سایر حساسیت های غذایی IgE است.

با این حال، گاهی اوقات تشخیص حساسیت واقعی به غذای دریایی از واکنش نامطلوب به آلودگی غذاهای دریایی، مانند باکتری ها، ویروس ها یا انگل ها دشوار است.

این امر به این دلیل است که علائم می توانند مشابه باشند، زیرا هر دو می توانند باعث مشکلات گوارشی مانند استفراغ، اسهال و درد معده شوند.

آلرژی به صدف‌ماهی‌ها به مرور زمان برطرف نمی‌شود، بنابراین اکثر افراد مبتلا به این بیماری باید به کلی صدف‌ماهی‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنند تا از بروز واکنش آلرژیک جلوگیری کنند.

جالب اینجاست که حتی بخارهای حاصل از پخت صدف می‌تواند در کسانی که این نوع آلرژی دارند باعث ایجاد حساسیت به صدف شود. به بسیاری از افراد نیز توصیه می‌شود هنگام پخته‌شدن غذاهای دریایی از نزدیک‌شدن به آن خودداری کنند.

محصولات جنسی زیادی تو سایت بی نسخه هست که می تونی بری تو سایت و خرید کنی و در خونه تحویلشون بگیری. یه سر به سایت بزن…

۶. گندم

آلرژی به گندم واکنشی آلرژیک به یکی از پروتئین‌های موجود در گندم است.

این نوع آلرژی بیشترین تأثیر را روی کودکان می‌گذارد. با این وجود، کودکانی که به گندم آلرژی دارند اغلب تا رسیدن به ده سالگی این مشکل را پشت سر می گذارند.

آلرژی به گندم مانند سایر آلرژی‌ها می‌تواند منجر به ناراحتی گوارشی، کهیر، استفراغ، بثورات، تورم و در موارد شدید آنافیلاکسی شود.

این بیماری اغلب با بیماری سلیاک (بیماری دستگاه گوارش که در اثر جذب ناقص مواد غذایی در روده‌ها رخ می‌دهد) و حساسیت به گلوتن غیرسلیاک اشتباه گرفته می‌شود زیرا این مشکلات می‌توانند علائم گوارشی مشابهی داشته باشند.

اما آلرژی واقعی به گندم باعث واکنش ایمنی به یکی از صدها پروتئین موجود در گندم می‌شود. این واکنش می‌تواند شدید و حتی گاهی کشنده باشد. اما بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیرسلیاک تهدیدکننده زندگی نیستند. اینها در اثر واکنش ایمنی غیر طبیعی به یک پروتئین خاص – گلوتن – اتفاق می‌افتد که در گندم نیز یافت می‌شود.

افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا حساس به گلوتن غیرسلیاک باید از  مصرف گندم و سایر غلات حاوی پروتئین گلوتن پرهیز کنند.

حساسیت به گندم اغلب از طریق آزمایش خارش پوست تشخیص داده می‌شود.

تنها درمان برای حساسیت به گندم، حذف گندم و محصولات حاوی گندم از رژیم غذایی است. این پرهیز شامل غذاها و همچنین محصولات آرایشی و زیبایی که حاوی گندم هستند نیز می‌شود.

حساسیت به سویا

۷. سویا

آلرژی سویا حدود ۰٫۴٪ از کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد و بیشتر در نوزادان و کودکان زیر سه سال دیده می‌شود.

کودکانی که به این نوع آلرژی مبتلا هستند توسط پروتئینی در دانه‌های سویا یا محصولات حاوی سویا تحریک می‌شوند. با وجود این حدود ۷۰ درصد از کودکانی که به سویا حساسیت دارند، آلرژی را پشت سر می‌گذارند.

علائم می‌تواند از خارش، سوزش دهان و آبریزش بینی گرفته تا اگزما و آسم یا مشکلات تنفسی باشد. در موارد نادر آلرژی سویا نیز می‌تواند باعث آنافیلاکسی شود.

جالب اینجاست که تعداد کمی از نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند به سویا نیز حساسیت دارند.

محرک‌های غذایی معمول آلرژی سویا شامل دانه‌های سویا و محصولات سویا مانند شیر سویا یا سس سویا است. از آنجا که سویا در بسیاری از غذاها یافت می‌شود، خواندن برچسب‌های غذایی بسیار مهم است.

مانند سایر آلرژی‌ها تنها درمان آلرژی سویا پرهیز از مصرف سویا است.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

۸. ماهی

آلرژی به ماهی نوعی آلرژی متداول است و حدود ۲ درصد از بزرگسالان را درگیر می‌کند.

برخلاف سایر آلرژی‌ها، بروز آلرژی ماهی در اواخر زندگی غیرمعمول نیست، در واقع ۴۰٪ از افراد در بزرگسالی به این نوع آلرژی مبتلا می‌شوند.

مانند آلرژی به صدف‌ها، آلرژی ماهی هم می‌تواند یک واکنش حساسیتی جدی و کشنده ایجاد کند. علائم اصلی این آلرژی استفراغ و اسهال است، اما در موارد نادر آنافیلاکسی نیز می تواند رخ دهد.

این بدان معناست که به کسانی که به ماهی حساسیت دارند معمولاً اپی‌پِن داده می‌شود تا در صورت خوردن تصادفی ماهی آن را رد کنند.

از آنجا که علائم می‌توانند مشابه باشند، آلرژی ماهی گاهی با واکنش به یک ماده آلوده در ماهی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها یا سموم اشتباه گرفته می‌شود.

علاوه بر این از آنجا که صدف و ماهی با باله‌ها پروتئین یکسانی ندارند، افرادی که به صدف حساسیت دارند ممکن است به ماهی حساسیت نداشته باشند.

اما بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی ماهی به یک یا چند نوع ماهی حساسیت دارند.

کدام مواد غذایی آلرژی زا هستند؟

سایر غذاها

هشت آلرژِی غذایی که در بالا ذکر شد، شایع‌ترین آلرژی‌ها هستند. اما مواد غذایی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است سبب آلرژی‌ شوند.

آلرژی‌های غذایی که کمتر رایج هستند می‌توانند مجموعه‌ای از علائم را ایجاد کنند، از خارش خفیف لب و دهان (معروف به سندرم آلرژی دهانی) گرفته تا آنافیلاکسی که می تواند زندگی فرد را تهدید کند. برخی از آلرژی‌های غذایی کمتر شایع عبارتند از:

 • بذر کتان
 • دانه کنجد
 • هلو
 • موز
 • آووکادو
 • کیوی
 • میوه‌های گل‌ساعتی (پشن فروت)
 • کرفس
 • سیر
 • دانه‌های خردل
 • بادیان
 • بابونه

 

آیا فکر می‌کنید آلرژی غذایی دارید؟

گاهی اوقات تشخیص آلرژی‌های غذایی و عدم تحمل غذایی دشوار است. اگر مشکوک به آلرژی غذایی هستید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

برای تشخیص اینکه آیا مشکل شما آلرژی است یا عدم تحمل غذایی، پزشک احتمالاً تعدادی آزمایش تشخیصی انجام می‌دهد.

این آزمایش‌ها و معاینات شامل موارد زیر است:

 • بررسی رژیم غذایی: بررسی دقیق غذاهای خورده شده، از جمله زمان و علائم آن.
 • آزمایش خارش پوست: مقدار کمی غذا با استفاده از یک سوزن ریز در پوست فرو برده می‌شود، سپس از نظر واکنش پوست کنترل می‌شود.
 • چالش‌های غذایی خوراکی: خوردن غذای مشکل‌دار در یک محیط کنترل‌شده و تحت نظارت پزشک، در حالی که مقدار آن به تدریج افزایش می‌یابد.
 • آزمایش خون: در برخی شرایط خون گرفته می‌شود و سطح آنتی بادی IgE اندازه‌گیری می‌شود.

اگر به غذایی حساسیت دارید، پزشک در مورد نحوه کنترل آن به شما مشاوره می‌دهد. همچنین ممکن است پزشک برای کمک به مدیریت رژیم غذایی‌تان شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کند.

تو هر سن و هر جنسیتی هستی می تونی مکمل های خوبی توی بی نسخه پیدا کنی که به سلامتیت کمک می کنن.

چکیده

بیشتر آلرژی‌های غذایی ناشی از هشت ماده غذایی است: شیر گاو، تخم مرغ، آجیل درختی، بادام زمینی، صدف‌ماهی، ماهی، سویا و گندم.

برخلاف عدم تحمل غذایی، آلرژی‌های غذایی به این دلیل ایجاد می شوند که سیستم ایمنی بدن برخی پروتئین های موجود در مواد غذایی را عنوان پروتئین مضر شناسایی کرده و به آن واکنش نشان می دهد.

این آلرژی‌ها می‌توانند واکنش‌های جدی که زندگی فرد را تهدید می کنند، ایجاد کنند و تنها درمان آنها حذف آن مواد از رژیم غذایی است.

اگر مشکوک به آلرژی غذایی هستید، با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

منبع: healthline.com