Take a fresh look at your lifestyle.

کدام مواد مغذی به مقابله با آلودگی هوا کمک می کنند؟

27

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با برخی مواد مغذی که به بدن برای مقابله با آلودگی هوا کمک می کنند آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله کدام مواد مغذی به مقابله با آلودگی هوا کمک می کنند؟ همراه باشید.

در هوای آلوده ای که آن را تنفس می کنیم، اوزون، نیتروژن دی اکسید، ذرات حاصل از اگزوزهای دیزل و سایر ذرات وجود داشته و وارد ریه های ما می شوند. تا زمانی که تعداد آنتی اکسیدان های موجود در دیواره ریه از این ذرات آلوده بیشتر باشد، با آنها مقابله می کنند، اما با حمله مواد آلاینده به سیستم ایمنی بدن، رادیکال های آزاد تولید شده و منجر به ایجاد التهاب می شوند.

بهتر است بدانید که آنتی اکسیدان های موجود در مواد غذایی نیز می توانند به مبارزه با تأثیرات مخرب آلاینده ها بپردازند. در ادامه این مطلب شما را با مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها آشنا خواهیم کرد تا بهتر با آلاینده های موجود در هوا مبارزه کنید.

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

۱. ویتامین C

قدرتمندترین آنتی اکسیدان موجود در بدن ویتامین C است که محلول در آب بوده و توانایی از بین بردن رادیکال های آزاد را دارد. علاوه بر این، این ویتامین به تولید مجدد ویتامین E نیز کمک می کند. سعی کنید مواد غذایی حاوی این ویتامین را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا میزان نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تأمین کنید. بزرگسالان می‌باید روزانه ۴۰ میلی‌گرم از این ویتامین مصرف کنند. خوراکی های حاوی ویتامین C عبارتند از:

  • سبزیجاتی از جمله برگ گشنیز، برگ درخت گز روغن، جعفری، برگ کلم و شلغم سبزیجاتی هستند که می توانید برای تأمین ویتامین C مورد نیاز بدن خود از آنها استفاده کنید.
  • گوجه فرنگیو گواوا منابع غنی از ویتامین C هستند.
  • ساده ترین شیوه برای تأمین ویتامین Cمورد نیاز بدن، مصرف ۲ عدد لیمو در روز است.
  • مرکبات نیز نقش بسزایی در تأمین ویتامین C دارند.

برای تأمین ویتامین C مورد نیاز بدن خود از مکمل های حاوی این ویتامین نیز می توانید استفاده کنید. برای تهیه این مکمل ها به داروخانه آنلاین بی نسخه  مراجعه کنید.

کدام مواد مغذی به مقابله با آلودگی هوا کمک می کنند؟

۲. ویتامین E

این ویتامین که از دسته ویتامین های محلول در چربی است، دفاع خوبی در برابر صدمات وارده بر بافت­های بدن ایجاد می کند.

  • برای تأمین ویتامین E بدن از طریق رژیم غذایی می توانید از از گیاهان تشکیل‌ دهنده‌ی روغن‌های نباتی استفاده کنید. آفتابگردان، گلرنگ و روغن سبوس برنج، بهترین منابع برای تأمین ویتامین E هستند. پس از آنها می توان به کلزا، بادام زمینی و روغن زیتون اشاره کرد.
  • بادام و دانه‌های آفتابگردان نیز سرشار از ویتامین E هستند. از آنجایی که آجیل ها و دانه‌ها چربی بالایی دارند، مصرف ۲۸ گرم از این مواد غذایی به صورت روزانه کافی است.
  • از ماهی سالمون، اشپل و مارماهی نیز می توان به عنوان منابع خوبی از ویتامین E یاد کرد.
  • ادویه‌جات و گیاهانی مانند پودر فلفل،پاپریکا، میخک، پونه کوهی، ریحان و جعفری ویتامین E بالایی دارند. به طور معمول از مقدار کمی از این ادویه جات در طبخ غذا استفاده می شود. با اضافه کردن مقداری از این گیاهان و ادویه ها به غذای خود می توانید به حفظ ویتامین E در سطح مناسبی کمک کنید.

اگر در رژیم غذایی تان به اندازه کافی از مواد غذایی حاوی ویتامین E استفاده نمی کنید، می توانید با استفاده از مکمل ها نیاز بدن خود را تأمین کنید. برای دریافت اطلاعات و مشاوره و تهیه این محصولات به داروخانه اینترنتی بی نسخه  مراجعه کنید.

۳. بتاکاروتن

بتاکاروتن فعالیت آنتی اکسیدانی قوی دارد، از این رو در کنترل التهاب نقش بسیار مهمی ایفا می کند. علاوه بر این، این ماده در بدن تبدیل به ویتامین A می گردد. منابع غنی از بتاکاروتن عبارتند از:

سبزیجات برگی مانند گل تاج‌ خروس، گشنیز، شنبلیله، کاهو و اسفناج ، برگ تربچه و هویج .

 

۴. اسیدهای چرب اُمگا۳

 این اسیدهای چرب از سلامت قلب در مقابل اثرات مخرب آلودگی هوا محافظت می کنند. منابع غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا3 عبارتند از:

  • دانه‌ها و آجیل‌هایی مانند گردو، تخم چیا و تخم کتان. می توانید این مواد را به ماست اضافه کنید، یا در اسموتی خود مقداری از آنها بریزید.
  • دانه‌ی شنبلیله، دانه‌ی خردل، سبزیجات برگ سبز، نخود و لوبیا قرمز نیز از مواد غذایی تأمین‌کننده‌ی امگا ۳ هستند.

در صورتی که در رژیم غذایی خود به میزان کافی از امگا3 بهره مند نمی شوید، می توانید از مکمل های غذایی حاوی امگا3 استفاده کنید. برای تهیه این مکمل ها به داروخانه اینترنتی بی نسخه  مراجعه کنید.